Nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus
Mėnesio pertrauka nuo vienos perskaitytos knygos iki kitos neturėtų simbolizuoti, kad skaitau it vėžlys, palengva rėpliojantis per kelią, paprasčiausiai tarp pažadėtų aptarti bent jau penkių suaugusiems skirtų, „Metų knygos 2010“ rinkimuose dalyvaujančių knygų nejučia vis įterpiu kokį nors kitą skaitinį, tai taip ir nusitempia (ech, gerai būti tinklaraštininke – galiu sau leisti teisintis kiek tinkama maskuodama įgimtą tinginystę ir visvien tiesioginio smūgio į galvą negausiu!).
O šįsyk mano dėmesio sulaukė Rolando Rastausko kūrinys „Privati teritorija“. Po Valdo Papievio „Eiti“ ir Jolitos Skablauskaitės „Sado sindromas“ romanų, kurie iš pasirinkimui siūlomo penketuko ypatingai manęs nesužavėjo, ši esė rinktinė tapo tarsi atgaiva, signalu, jog mūsų šalies literatūrinė situacija vis dėlto ne pati prasčiausia. Nors čia, sakytumei, nėra tikslo džiaugtis vientisos istorijos ir ryškaus charakterio nebuvimu, kas truputį blaško skaitant, tačiau žinant esė žanro subtilybes šį punktą reikėtų praleisti bei remtis kitokiais vertinimo kriterijais. Taigi – ar skaitydama atradau įvairių, žmogui rūpimų temų gvildenimą ir kritišką žvilgsnį į dabartį? Taip, Taip, ir dar kartą stiprus Taip. Keisčiausia, kad man, kvaištelėjusiai dėl grožinės literatūros, tai visai patiko. Pastaroji nemeluoja, anaiptol (apie tai kada nors parašysiu plačiau), tiesiog, po daugelio metų atsivertus Rolando sukurptą darbą, tų laikų, kurie dar neatėjo, bet, jei vis iš naujo beprasidedančios pasaulio pabaigos nesulauksim anksčiau, ateis, skaitytojui lyg ant delno atsivers esminės XX a. pabaigoje – XXI a. pradžioje kilusios bėdos, rūpesčiai (esė rinktinė apima 1993 – 2009 metus keliaujant po įvairiausias pasaulio šalis).
Apie juos pasakojama visai ne piktai ar pagiežingai, pasitikima galimybe suklydus taisytis. Pasitikima žmogumi, kuris, kad ir kaip ten būtų, velniškai pagaulus šių laikų vilionėms. Abejingų nepaliekantis Andrius Užkalnis taip pat neturėtų nusivilti skaitydamas šią esė rinktinę – juk joje pavartotas jo be galo mėgstamas žodis „simuliakras“! Ironizuoju, paprasčiausiai kelių kadaise pas mane nuomones reiškusių komentatorių Mokytoju vadinamas Andrius turėtų suprasti, kad bent pagal užmojus yra ir kitas Mokytojas, bei tai supratęs pulti barškinti klaviatūra. Tik spėju, esu šiek tiek sugadinta, kartais vertinu kūrybą jos nė neskaičiusi (tarkim apsisprendžiu netgi neskaityti), vien iš nuogirdų, iš autoriaus susikurto įvaizdžio, kaip savo 1957 metų gruodžio 14 dieną perskaitytoje paskaitoje pažymėjo Nobelio premijos laureatas rašytojas Albert Camus: „Šiandien pats geriausias rašytojas yra tas, kuriuo žavisi ar kurio nekenčia jo neskaitę.“
Ir koks gi to kito Mokytojo stilius? Štai konkretus pavyzdys:
Įvaizdis nenuleidžiamas „iš viršaus“ – jis gimsta tik iš vietos dvasios suvokimo ir meilės. Lietuva tol neturės „įvaizdžio“, kol Raseiniai neturės patogios autobusų stoties. Raseiniai neturės patogios autobusų stoties tol, kol Lietuva neprivers Raseinių su(si)vokti, kad jos neturėdami jie visų pirma daro gėda sau. O tik po to – visam kraštui. O tada jau ir (naujausiajai) istorijai.
Arba dar:
Šį vidurvasarį po vidurnakčio likimas lėmė susitikti su dviem nepažįstamaisiais, kurių dėmesio objektu staigo tapo mano vargšė galva. Dabar jau reikėtų sakyti – laiminga galva, kadangi lengvai sutrenktos smegenys geriau už bilietą anapusybėn. Ją apskaldę, treninginiai džentelmenai griebė pustuštę rankinę ir neatsisveikinę pasišalino. Tad geriau jau toks fiasco, su kuriuo kažkaip susitaikom, negu tasai, su kuriuo susitaikyti negalime.
Nesakau, kad pritariu visiems pastebėjimams, o pabertomis donžuaniško gyvenimo būdo nuotrupomis absoliučiai nesižaviu, tačiau skaityti buvo tikrai įdomu, vertinga. Kone kiekviename skyriuje stebėjausi autoriaus gebėjimu suvaldyti srautus medžiagos – tas iš pirmo žvilgsnio betvarkę primenantis dėstymas (kapoti sakiniai, puslapio ar daugiau citatos iš kitų rašytojų kūrinių) baigus skaityti sukūrė neįpareigojančios, sklandžios visumos įspūdį.
312 puslapių.
Tekstą parengė Ligita iš „Ligi Dangaus“
Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.
Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.
* yra papildomų sąlygų:)
Ligita
You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.
I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.
* There are additional conditions:)
Ligita
romas sausio 9th, 2011, 11:21 pm
Skaičiau kadais kažkokio induisto ar gal budisto knygą – net nepamenu, kas per knyga ir kodėl skaičiau- kurioje jis pasidalijo štai tokia išmintimi. Jam mama nupirko naują megztuką ir jis juo labai apsidžiaugė, nes nedažnai jam pirkdavo kažką. Nors megztukas buvo gražus, džiaugsmas juo truko vieną dieną. Kitą dieną megztukas buvo vis dar gražus ir naujas, bet tokio susižavėjimo juo jau nebebuvo. Suprasti iš to pavyzdžio galima, kad žmogus prie gero labai greitai pripranta ir naujam susižavėjimui reikia kokio nors vėl naujo megztuko. Kai megztukų yra kiek nori, tada jau megztukas nebetenkina ir reikia kažko labiau neįprasto, kas irgi greitai atsibosta ir norisi palipti ant aukštesnės malonumo pakopos.
Dabar dar viena istorija. Neurobiologas James Olds kažkada atlikinėjo smegenų stimuliavimo eksperimentus su žiurkėmis. Jis elektrodų pagalba po eilės eksperimentų surado žiurkės malonumo centrus. Eksperimento esmė, kad žiurkė pati galėjo įjungti srovę. Tai štai – žiurkė negalėjo atsitraukti nuo jungiklio ir nuolat jį spaudė, užmiršusi ir valgyti, kas gyvybiškai būtina, ir seksą, kurį žiurkės mėgsta.
Ir apie ką aš čia? Perskaičiau aš apie Raseinių autobusų stotį ir galvoju: kodėl man reikėtų tą knygą pirkti? Knygų tiek, kad iš viso ne itin norisi jų skaityti. O dar ir internete malonu pakabėti. Negi tas rašymo stilius yra tiek vertas, kad skaitytojas, kaip eksperimentinė žiurkė, nuo jos neatsitrauktų? O gal ne tas ištraukas parinkai?
Fredis* sausio 9th, 2011, 11:51 pm
RoRa man net pasirašė ant šios knygos, kaip ir A.Šliogeris ant Bulvės. Arvydo Š. knygą trumpai pavartinėjau, o P.Teritorijos net neatsiverčiau, dabar jos per 10 ar 20 minučių net neberasčiau tarp kitų knygų (batų, replių, plaktukų ir atsuktuvų), nežinau kur ją nukišau. Man, kaip ir romui (ir romo žiurkei), didžiausią malonumą suteikia paplepėjimas tinklaraščiuose ir jų paskaitinėjimas. Veiksmas vyksta čia ir dabar.
Auksinis kardas sausio 10th, 2011, 1:35 am
Donžuanas? Pasiliksiu sau sukauptas abejones dėl šio teiginio, jei jam priskiriama prasmė omenyje turima klasikinė.
O šiaip jau smagu, kad užmynei ant kadaise mano įdėmiau sekto kalbėtojo – rašytojo. Rolandas smagiai gyvina kraštovaizdį ištikimai ir nuosekliai išlaikytų, kadaise kur kas gausiau šalyje sektu, katino-intelektualo elgesiu. Mums ne tik reikia tokių transliuotojų, jie mums labai patinka. Buvau kažkaip užleidęs apnašomis šią pavardę – o ir pats šitas katinas šiomis dienomis slampinėja kažkur atokiau, bet antroji ištrauka labai žaismingai įtikina neišblėsusiu patrauklumu. Reiškia, gyvuoja.
romas sausio 10th, 2011, 12:05 pm
Karde, pirksi?
. sausio 10th, 2011, 12:37 pm
Gerai išsireiškė AK – apie kadaise įdėmiau sektą RoRĄ.
Kiekvieną šeštadienį būtinai Literatūrmenis ir jo skiltelė. Po to kažkaip – gal natūraliai – tas poreikis sunyko.
Nustebau ir apsidžiaugiau jo 2010 metų Nacionaline premija.
Reiktų vėl pasiskaitynėti, po to pasiskaityti, o po to gal vėl skaityti.
Auksinis kardas sausio 10th, 2011, 3:20 pm
Kad, romai – pareina jam nauji skaitytojai. Man jis iki lryto buvo įdomiausias, o dabar knygų skaitymui stirta palieka nedaug erdvės naujiems pirkiniams. Juda lėtai, žiemą visai beveik nejuda – kažkaip tik vasaromis besivarau pirmyn, kaime galėdamas tam labiau užtikrintai skirti laiko. Betgi gyvas, prabėgom – prašom – pačiam, o ir kažkam kitam įspūdingas – ko gailėti pagyros?
Kas link šio autoriaus, tai išvertė iš koto jo kažkokioje žalioje jaunatvėje sukurptas toks nuintelektualintas daiktas, kad amą atėmė. Sunku buvo patikėti, kad taip iš principo gali būti. Pavadinau tuomet, berods, perbrendusiu kažkaip – stebėtinai ankstyvai subrendęs, nejaunuoliškai. O paskui neretai jis šmėžuodavo pro šalį vietos kultūrininkų kunkuliavimuose – teigiamas bruožas
Vėliau nuaugo į grandus ir dabar tenka pagrandyti, kol prisimeni kas čia toks ir koks buvo.
Auksinis kardas sausio 10th, 2011, 3:45 pm
., dėl ko man literatūrmenis užsimiršo? Tikrai nepainiojate su lrytu? Pirmąjį savaitgalio pasimėgavimui nusipirkdavau – gaila, kad šiuo metu taip niekas netraukia. Turbūt ir jaunimui tokių apeigų nelikę – užtat pilnas tinklas neklasifikuoto, nesuredaguoto kunkuliavimo. Tas ant to turbūt. Beveik
. sausio 10th, 2011, 4:08 pm
Berašydamas IRGI suabejojau. Vis tik jau daug metų. Gal ir lryte RoRa turėjo pastovią skiltelę – net Komjaunimo tiesoje.
romas sausio 10th, 2011, 5:16 pm
Karde aš irgi RoRa lietrytyj skaičiau kažkada ir galiu patvirtinti, kad buvo neblogų tekstų. Rašyti spaudai yra kiek kitas žanras, todėl nebūtinai geras skiltininkas turi būti geru rašytoju. O šiaip priekaištauju Ligitai labiau. Knygas dažniausiai skaito ne literatai, todėl vien sakinių konstrukcijų žavesys jų neužburia. Tai lyg ir savaime turėtų būti, nes kam iš viso kankintis, skaitant nerišlius tekstus. Klausimas toks – ar RoRa turi ką pasakyti? Ligita nesugebėjo suintriguoti, o ištraukos irgi. Gal ten nieko ir nėra? O gal yra jaunimui, o gal besimokantiems rašyti, o gal keliautojams po Lietuvą, o gal…?
Ligita sausio 11th, 2011, 1:32 am
Tai kiek žinau, šis esė rinkinys daugiausiai sudarytas iš R. Rastausko tekstų, rašytų specialiai „Verslo klasei”. Ne vien jai, tikriausiai sekusiems juos tada būtų ne taip įdomu, nors įdėta ir niekur kitur anksčiau neskelbtų tekstų. Tiesa, sakau, kaip vientiso kūrinio neišeitų vertinti, nes čia jo netgi nėra, gali būt vienam skyriuj po 2000 metų kas nors rašyto, kitam iki jų bei pan.
O kai kuriuos tos konstrukcijos kaip tik sunervinti gali, nes sakiniai tokie suvelti, netvarkingi, tai trumpi, konkretūs, svajingi, tai pilni pavyzdžių, citatų. Sakytumei sėdėjo koks vyriausias redaktorius ir ant didžiulio, tuščio laikraštinio popieriaus iš įvairiausių iškarpų, jas klijuodamas tai vienur, tai kitur bandė sudėlioti rytdienos numerį tautai. Bet tas stiliaus keistumas, kuris pradžioje privertė suraukt kaktą, būtent ir charakterizuoja, išskiria RoRa iš kitų. Ryški forma neleidžia nuobodžiauti skaitant, tačiau ji čia antraeilis dalykas po turinio. Bent man taip pasirodė, nes dėstomi aktualūs mūsų sąmoningiems piliečiams dalykai, jiems būtent ir skirta. Kita vertus, kyla klausimas, ar pasieks tuos, kuriuos, be tų jau sąmoningų, reikėtų pasiekti, kad ir treninginius. Pastarieji įprastai skaito, jei apskritai tą daro, kitų treninginių istorijas.
Iš karto juk nebūtina pirkti, galima visų pirma pasinaudot bibliotekos paslaugomis
Auksinis kardai, va citata donžuaniškumui paryškinti: „Kaip norėtum, kad čia susirinktų visi tavo draugai ir tos vienintelės, kurių vardai prasideda raidėmis A, B, C, Č, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, Š, T, U, V, Z ir, žinoma, Ž.”
)
hgh sausio 11th, 2011, 8:25 pm
Mes- samoningi pilieciai ir tie vargsai, kitu treninginiu istorijas skaitantys „treninginiai”… Ach, ta Ligita, teisingoji visuomenes klasifikuotoja…
Ligita sausio 11th, 2011, 9:11 pm
Net nesakiau, kad vargšai! Žmonės kaip visi mes, galintys susikurti patį puikiausią savo gyvenimą, tik iš kelių gyvenimiškų pastebėjimų užsiminiau apie jų skaitymo ypatumus. Nors įvairūs skaitiniai gerai, jei, aišku, ne visiškas niekalas imama į rankas.
Ligita sausio 11th, 2011, 9:26 pm
hgh, galiu paklaust? O kodėl toks keistas tavo pseudonimas?
hgh sausio 12th, 2011, 9:08 pm