Nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus
Nuo pat pirmųjų T. Hardy romano „Džudas Nepastebimasis: Raidė žudo“ puslapių neapleido nuojauta, kad pagrindinį veikėją iš kažin kur pažįstu. Jis – neturtingas jaunuolis, tik atradęs laisvą minutėlę tarp darbų slapta skaito knygas. Mokosi, nes užaugęs svajoja tapti krikščionių teologu: „…jo svajonės buvo tokios pat didingos, kokia vargana aplinka.“ Būtent siekimas įsitvirtinti dvasininkų luome man sukėlė sąsajas su V. M. Putino kūriniu „Altorių šešėly“ bei Stendalio „Raudona ir juoda“.
Dabar tokie akibrokštai kaip knygų deginimas ir jų šalinimas iš bibliotekų pasitaiko itin retai, o tuo metu toks nepagarbus vyskupo V. Hau poelgis tebuvo neigiamų reakcijų tąsa į įprastas visuomenės, religijos normas pasmerkusį maištininko požiūrį: „Jei juridinis įstatymas neperteikia žmogui gamtos diktuojamų dėsnių, jei visuomenės normos sužlugdo asmenybę, o religijos priesaikai pavergia šviesų, nepriklausomą žmogaus protą ir padaro žmogų nelaimingą, tokius įstatymus bei priesaikus reikia keisti.“ Poelgis netgi paskatinęs rašytoją išsižadėti romanų rašymo ir susitelkti vien eilių kūrimui, nes neva jų forma leidžia laisviau reikšti norimas idėjas.
Thomas Hardy dėl šio romano buvo apkaltintas santuokos institucijos „juodinimu“, jos naikinimu, nors šiuolaikinio žmogaus akimis žiūrint, kokius teisingus pastebėjimus jis aprašė! Galit pritarti, galit ne, bet bent jau aš neabejoju, kad ir XXI a. egzistuoja vedybos „iš reikalo“, t.y. dėl šventos ramybės („Ką žmonės pasakys?“) ar materialinės naudos.
Džudas – tragiška asmenybė. Nesugebėjęs atsispirti žemiškoms pagundoms (ypač nesėkmių skandinimui alkoholyje), nepajėgęs išsivaduoti iš nuolatinio nepritekliaus ir priverstas dirbti fizinius darbus, ilgainiui jis atitolo nuo savo troškimų realizavimo: svajones apie baltarankišką inteligento duoną pakeitė akmentašyste, bažnyčių restauravimu, o valandas su knyga – vaikų priežiūra.
Pirmoji nepavykusi santuoka – nemylima moteris. Bendras, tačiau nesantuokinis, gyvenimas su mylima moterimi. Mano manymu, ją vieną temylėjo. Tą pačią, kurią atidavė kitam vyrui, kad susigrąžintų ir susigrąžino, kad vėl prarastų. Melodramiška ar ne? Taaaaaip. Nors tai tikriausiai mano problema, jog neapkenčiu bet kokių aliuzijų į meilės romanus ar telenoveles, nes iš esmės autoriui su painiais siužeto vingiais susidoroti pavyko gana meistriškai ir nesubanalintai, na, išskyrus kai kuriuos niuansus. Stipriosios pusės: įtikinami dialogai, ryškūs personažų charakteriai, detalūs Anglijos kraštovaizdžių aprašymai įvykių kaitai sustiprinti (kiekvienas naujo skyriaus pavadinimas įvardija vis kitą erdvę, o paskutiniame – laiko ratas tarsi apsisuka, nes grįžtama į vieną iš pradinių erdvių).
Romane vaizduojamas žmogaus kelias nuo vaikystės iki mirties.
XIX a. literatūra. Autorius priskiriamas natūralistams, taip pat randama romantizmo, simbolizmo bruožų.
Iš anglų kalbos vertė Kristina Miliūnienė, 366 puslapiai.
Tekstą parengė Ligita iš „Ligi Dangaus“
Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.
Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.
* yra papildomų sąlygų:)
Ligita
You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.
I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.
* There are additional conditions:)
Ligita
Tweets that mention PasaulinÄ—s literatÅ«ros biblioteka. Thomas Hardy ā€“ Džudas Nepastebimasis: RaidÄ— žudo - Ligi Dangaus -- Topsy.com balandžio 28th, 2010, 3:14 am
[...] This post was mentioned on Twitter by Blog’ų metraštis. Blog’ų metraštis said: Pasaulinės literatūros biblioteka. Thomas Hardy – Džudas Nepastebimasis: Raidė žudo: Nuo pat pirmųjų T. Hardy .. http://bit.ly/ahhCO7 [...]
Rolandas balandžio 28th, 2010, 9:42 am
Ligita, ar knyga tokia nuobodi ir nyki, ar čia tik tau taip išėjo parašyti?
Valentinas balandžio 28th, 2010, 9:59 am
Ligita,
Atpasakojimo nereikia. Reikia nuomonės kodėl neįmanoma neperskaityti šios knygos. Ką skaitytojas įgys/praras ją perskaitęs/neperskaitęs. Reikia emocijų ir tos kruopelytės, kuri perskaičius šią knygą jos skaitytoją pakeistų, patobulintų, pagerintų. Jei knyga to nedaro – neverta prasidėti ir gaišti laiką.
Ligita balandžio 28th, 2010, 11:06 am
Deja, bet pagrindinės recenzijos dalys yra šios: 1. Sudomink. 2. Atpasakok. 3. Įvertink. 4. Reaguok. Kaip matyti, yra ir atpasakojimo dalis. Bet, matyt, neberašysiu daugiau, nes ką aš galiu padaryt, kad man knygoje būtent ir įdomiausias žmogus
Ligita balandžio 28th, 2010, 11:08 am
O tavęs, padraikos, Rolandai, tokia knyga nė negalėtų sudominti.
Rolandas balandžio 28th, 2010, 11:13 am
Ligita, manai, kad esu niekam tikęs padraika?:)
Valentinas balandžio 28th, 2010, 11:23 am
Ligita,
Esi jauna, o jau sustabarėjusi stagnatorė. Spjauk į tai kas oficialiai vadinama recenzija, spjauk į tai ko tave mokė pasenę ir nukvakę lituanistai.
Nesudominai, atpasakojai (nuobodžiai), įvertinai (kažkaip).
Jei tau įdomiausias žmogus, tai kodėl apie jį nutylėjai?
Rolandas balandžio 28th, 2010, 11:35 am
Dėl recenzijos. Gal problema ir yra, kad bandai laikytis mokyklinių dogmų,gaminti recenziją pagal tas šablonines receptūras. Todėl ir gaunasi neskanus, prėskas pusfabrikatis. O juk tu turi originalią vaizduotę, esi lakios fantazijos, kodėl tau tų instrumentų nepanaudojus ir rašant recenzijas? O už padraiką dėkui, labiausia ko bijau gyvenime, tai pasidaryti/tapti/atrodyti rimtu.
Valentinas balandžio 28th, 2010, 12:27 pm
Ligita, tam tikra prasme Kreivarankio filosofiniai etiudai yra filosofų darbų recenzijos. Mokykis iš genialaus Meistro! Juk atėjusi pas redaktorių prašytis darban, turi jam parodyti kažkokį savo išskirtinį produktą, o ne tokį, kaip daro visi.
Ligita balandžio 28th, 2010, 12:49 pm
Nesimokysiu iš kreivarankio. Mano internetinių romanų nesulauksit.
O prifantazuoti galiu ir taip, kad paskui į ligoninę važiuot pasiūlysit.
Už pastabas dėkoju, pabandysiu dar pora knygų aptart, bet jei vėl būsiu įvertinta taip „kaušiškai”, mesiu ir lindėdama kampely keiksiu nykią lemtį.
Rolandai, tai tada puiku, kad tau patiko, jog įvardijau padraika. Net nebeatskleisiu kodėl taip sakiau
Valentinas balandžio 28th, 2010, 1:58 pm
Ligita, iš Kreivarankio siūlau mokytis nestandartinio požiūrio. O formą privalai rasti pati. Ir dar, mes reiklūs tau ir tavo literatūriniam produktui ne iš blogos valios, ne iš pavydo (kaip pavydėdamas sako Račas), o iš begalinės meilės tau, tikėjimo tavo galimybėmis ir begalinio noro, kad tau pavyktų pasiekti aukštumų, norimoje gyvenimo veikloje.
WU balandžio 28th, 2010, 3:43 pm
Ligita, aš iš tavęs noriu, kad perskaitęs recenziją, galėčiau sau pasakyti: „Taip, aš privalau šią knygą perskaityti” arba „Ne, aš jos tikrai neskaitysiu”. Tikslą pasiekei, man užteko susidaryti nuomonę apie knygą
Kitas pasiūlymas, per daug neįsisprausk į rėmus, nes čia iš esmės rašai popsui (liaudžiai).
Ligita balandžio 28th, 2010, 11:17 pm
Hm, WU, turbūt tau to užteko, nes aš pati dėl šio kūrinio nealpstu, nors jis tikrai nėra blogas. Jeigu alpčiau, įspūdžiai lietųsi per visus kraštus ir pristatymas būtų žymiai gyvesnis, o jeigu apžvelgčiau ypač prastą romaną, irgi aiškiai jaustųsi. Šiaip mane retai kokia nors knyga pritrenkia. Tiesa, ką aš žinau, balus pateikt ar pan., kad vertinimas labiau matytųsi? Šiek tiek nesąmonė, netikrumas gautųsi, nes esu „pasimovusi” ant gražbylysčių. Juk kas mane domina, nebūtinai sudomins kitą. Nebent uždėt ryškų antspaudą: „PER LIGITOS SUVOKIMO PRIZMĘ”.
Dėkui, Valentinai, už tikėjimą ir gerus ketinimus!
Kamanė balandžio 29th, 2010, 9:54 pm
Būtent, pritariu, kad tokios mini recenzijos yra skirtos „popsui”, liaudžiai, todėl nebūtina savęs sprausti į rėmus. Jei turiu galimybę pasirinkti, kokį žurnalą skaityti – paremtą sausų faktų pateikimu ar kartu su interpretacijomis ir „meniniais nukrypimais” – renkuosi pastarąjį, ir nesvarbu, kad jis galbūt neatitinka kažkokių kalbos, teksto struktūros ar dar bala žino kokių normų. Renkuosi tai, kas ĮDOMU.
Kaip paprasta, ar ne? Mes norim to, kas įdomu. Bet iš patirties žinau, kad parašyti ĮDOMIAI yra velniškai sunku.
Ligita balandžio 29th, 2010, 11:18 pm
Skirtos „popsui”, liaudžiai, man asocijuojasi su pataikavimu. Brr. Tiesa, štai dabar renku medžiagą bakalauriniui ir atradau didįjį mokytoją! Niam niam.
WU balandžio 29th, 2010, 11:19 pm
Didįjį mokytoją? Meduolį??
Ligita balandžio 29th, 2010, 11:36 pm
Šokoladinį pyragą Ot ir nesakysiu, nes šiuo metu toks tarpinis etapas – atradau tai, kas man visai turėtų patikti (iš kelių minčių sprendžiu), bet kol realiai neįsitikinau, nevalia šūkauti.
WU balandžio 29th, 2010, 11:37 pm
……..
Ligita balandžio 29th, 2010, 11:43 pm
Kas per vingrumas? Aš irgi moku, net va šitaip – ..>.< ..o..>.<.. !
WU balandžio 30th, 2010, 12:00 am
Tu kieta…
Padraika rolandas balandžio 30th, 2010, 5:32 pm
Ligita, tikrai neįsirašo automatiškai. Taisyk.Tuomet gausi daugiau mūsų minčių:)
Ligita balandžio 30th, 2010, 8:04 pm
Padraika Rolandai, tai kad pašnekėjom ir kol kas neaišku kodėl taip nutiko. Dar šiandien vakare tikrinsim. Nors kita vertus, galima susukt, kad čia šiokia tokia paskata prieš rašant komentarą giliamintiškai susimąstyti
Aha, „kietumu” tiesiog šviečiu B)
Padraika balandžio 30th, 2010, 8:08 pm
Ligita, velniuk, dar laukiu tavo naujos recenzijos.
kreivarankis balandžio 30th, 2010, 8:16 pm
Recenzija kaip recenzija. Nepulkit ant žmogaus.
Padraika balandžio 30th, 2010, 8:20 pm
kreivaranki, Ligita gali daaauuug geriau, todėl ir puolam.
Fredis* balandžio 30th, 2010, 8:39 pm
Valentinas su nerijumi prie Neries kepa šašlykus.
Recenzijos aš neįveikiau, gal todėl labai apdairiai aš net nebandžiau studijuoti filologijos ir apskritai universitete.
Padraika balandžio 30th, 2010, 8:56 pm
fredi, jei atvirai-tai dėjau ant tų šarikovų, o kur Valentinas, tai tikrai įdomu. Įtariu, kad Latvijoje. Arba-Estijoje.Nors, koks skirtumas. Motinos dienai vis tiek pas mamą atvažiuos:)
Maras balandžio 30th, 2010, 9:20 pm
Nu nu
Maras balandžio 30th, 2010, 9:20 pm
O, veikia . Sveikinu.
Maras balandžio 30th, 2010, 9:26 pm
Bet perkrovus puslapį ir vėl neveikia.
Maras balandžio 30th, 2010, 9:37 pm
O, dar kartą perkrovus pasirodė, nė rašyti nereikėjo .
Ligita balandžio 30th, 2010, 9:55 pm
Na, o kaip dabar – gerai jau? =)
Rolandai, dar reikės palūkėt kitos!
Ligita balandžio 30th, 2010, 9:55 pm
Kažkaip mainėsi dėl puslapiavimo.
WU balandžio 30th, 2010, 9:59 pm
Tai grįžom prie senos, geros tvarkos?
Ligita balandžio 30th, 2010, 10:04 pm
Grįžimas? Valio!!! Beje, ką tik sumojau, kad per neapdairumą Padraiką Rolandu išvadinau
Maras balandžio 30th, 2010, 10:16 pm
Beje, vėl dingo .
Ligita balandžio 30th, 2010, 10:17 pm
Kas dingo?!!! Einu nusišausiu
kreivarankis balandžio 30th, 2010, 10:20 pm
Svarbiausia, kad Maras grižo
Maras balandžio 30th, 2010, 10:27 pm
Aš nebuvau niekur dingęs, todėl ir jokio grįžimo nebus.
Fredis* balandžio 30th, 2010, 10:30 pm
Maras yra geriausias skvarbaus žvilgsnio originaliu kampu į istoriją (praeitį) žiūrėtojas, A.Užkalnis – iškiliausias per Lamanšą deleguotas lietuvis radijo reporteris, Islandijos ugnikalnių išsiveržimų ir iš jų sklindančių duklių kamuolių žinovas, o kreivarankis pasižymi tuo, kad vakarais mėgsta pagurkšnoti alutį.
Toks kaip visi. Kreivaranki, kokį ragauji ir kelintas butelys?
Valentinas balandžio 30th, 2010, 10:49 pm
Valentinas šiom dienom pluša kaip dėdė Karlas, baltos dienos nemato. Pavasaris sliūkina pro šalį neužkliūdamas.
kreivarankis gegužės 1st, 2010, 11:53 am
Fredi*,
vakar ragavau kokių 5 rūšių… Taigi… Einu dabar truputuką pataisysiu sveikatą. Ačių Dievui vakar nieko tokio čionai neprirašiau. Jaučiu, kad man reikia rimtai pagalvoti apie kitas laisvalaikio praleidimo alternatyvas, nei alus.
Ligita gegužės 1st, 2010, 5:16 pm
kreivaranki, nesiraukyk, gerai jauti!