Nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus
Perskaičiau tinklaraštininko vienastoks įrašą „Link išnykimo“, kuriame siūloma kartu pasvarstyti kas iš išvardintų medijų bei technologijų išnyks anksčiausiai. Aš pasirinkau… Spausdinami laikraščiai. Man vis sunkiau įžvelgti jų perspektyvas ateityje. Ne itin patogu (pernelyg plonas popierius, nevisada tinkamai struktūruota medžiaga, A3 ir didesnio formato lapai), pagrindinę informaciją apie Lietuvos ir pasaulio naujienas galima lengvai rasti internete, korumpuotos žiniasklaidos šleifas – visai tai ir dar daugiau priežasčių atskleidžia niūrų laikraščių rytojų.
Be abejo, tai nereiškia, kad laikraščiai nereikalingi, tačiau dabartinė situacija nori nenori formuoja mano minėtąsias prognozes.
Kas tikrai neišnyks, na, bent jau kol aš gyva būsiu? Knygos. Jų nepakeis net patys geriausi internetiniai puslapiai, talpinantys elektronines knygų versijas. Tiesiog neįmanoma, kad knygos išnyktų. Visų pirma visiškai ne tas pats yra skaityti romaną ar novelę kompiuteryje ir skaityti ją „gyvai“, t.y. laikant realų apčiuopiamą daiktą rankose. Sakysit, kad kompiuteris irgi labai realus, tačiau šiuo atveju drįsčiau suabejoti jo svarba. Pateiksiu keletą pavyzdžių.
Paskaita. Nepasiruošei kitai paskaitai. Galvoje sukasi mintys: „Viskas, aš žlugęs…“ Tačiau gerai, kad iš ryto nebuvai toks pesimistiškas ir į rankinę, kuprinę ar krepšį įsimetei reikiamą knygą. Jei laiku susigriebsi, ji taps tobulu tavo išsigelbėjimo šaltiniu. Įspraudei ją tarp sąsiuvinių, kad dėstytojas nematytų ką ten turi, ir pirmyn pažinimo link!
Gamta. Su knyga gali įsiropšti į medį nesibaimindamas, jog, jai iškritus, teks pakloti šimtus ar tūkstančius už taisymą. Kas kita būtų, jeigu taip atsitiktų su kompiuteriu. Su knyga gali ilgai mirkti vonioje, degintis pliaže, kepti blynelius virtuvėje. Be to, skirtingai nei nešiojamas kompiuteris, knyga neišsikrauna ir „neužlūžta“. Ji visada yra pasirengusi būti skaitoma, tad tikrai nesusidursi su tokiomis situacijomis kaip: „Velnias, nebeveikia pačiu svarbiausiu momentu!“
Artumo jausmas. Tik skaitydamas popierinę knygą gali jausti tą tikrąjį artumo jausmą. Atsiverti pirmuosius puslapius ir, jeigu romano istorija patraukia, pasineri… Į kitą pasaulį. Į pasaulį, kuriame egzistuoja savos taisyklės, rūpesčiai. Veikėjai sprendžia problemas, kuriomis imi kvėpuoti ir tu. Skaitydamas gerą knygą užsimiršti ir prarandi laiko nuovoką, pabėgi nuo kasdienybės. Laikinai, bet be galo prasmingai. Grįžti kitoks.
Nuosavybės poreikis. Ne visi norintys gali nusipirkti knygų. Tuomet jie leidžia laiką bibliotekose vaikščiodami tarp lentynų, ieškodami savojo Autoriaus. Galbūt jį jau žinodami. Tačiau faktas tas, kad jie niekada neatsisakytų, jei kas nors pasiūlytų padovanoti jiems taip trokštamą knygą ar knygas. Dėl to, kad norisi turėti Savo. Norisi turėti Lentynoje. Namuose. Išsaugoti vaikams ir sau pačiam. Brandesniam.
Istorinis kontekstas. Popierinės knygos istorija siekia pačius seniausius laikus. Iš pradžių žmonės bendravo tik kūno kalba, tačiau pamažu vystantis žodinei kalbai, atsirado ir poreikis įamžinti kasdienę veiklą – piešiniuose ant uolų, vėliau… Knygose. Anksčiau jos buvo rašomos ranka. Tikėtina, kad toks darbas buvo be galo sudėtingas užsiėmimas norint išsaugoti kuo daugiau egzempliorių. Tačiau šiuo metu esame visokeriopai pažengę leidybos srityje, tad ir pats skaitymo malonumas gali augti iki begalybės, nes žinome, kad rasime, nepritrūksime (deja, net ir tai ne visada…) knygų. Tų popierinių. Kuriančių istoriją ir liekančių jos dalimi.
Kaip jau turėjote suprasti, knygos yra labai gerai. Ir dar geriau, kai jos yra popierinės, o ne kompiuterinės, nes tik popierinės knygos gali sukurti patį vertingiausią skaitymo pojūtį.
Šaltiniai: nuotrauka – http://myiphone.net
Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.
Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.
* yra papildomų sąlygų:)
Ligita
You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.
I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.
* There are additional conditions:)
Ligita
Algirdas gegužės 20th, 2009, 3:42 pm
Tikrai taip :} Popierinės knygos yra ir bus.
Ligita gegužės 20th, 2009, 5:45 pm
Labas, Algirdai! Smagu, kad yra pritariančių mano idėjai Pavyzdžiui, štai šiandien fantastiškai gerą knygą nučiupau!! Aaa!!! Dabar tyrinėsiu, bandysiu pažinti kaip ir kas.
Valentinas gegužės 20th, 2009, 5:47 pm
Ligita,
Deja tai tik emocijos. Taip ir fotografai dievagojosi, kad juostelės neišnyks, bet, kaip matai, jų beveik nebėra.
Popierinės knygos pasmerktos išnykti dėl dviejų priežasčių:
1. Popierius gaminamas iš medžio. Naikinama gamta. Teršiama gamta (gamyboje).
2. Knyga elektroniniu pavidalu bus žymiai pigesnė, tuo pačiu labiau įkandama skaitytojams.
Klausimas tik kada tai įvyks.
Ligita gegužės 20th, 2009, 5:57 pm
Valentinai, be abejo, emocijos. Teigiamos emocijos. Jei jau taip niūriai pieši spausdintų knygų ateitį, tai ką aš galiu pasakyt – būsiu knygų kolekcionierė. Iš šalies gal atrodysiu keistai, nes visi knapsos sukišę galvas į kompiuterius, vaidindami, kad skaito romaną. O aš turėsiu brangų pomėgį… Nors šiaip tai vis dar netikiu, jog knygos išnyks. Neįtikinai. Taip, el. knygos gal ir išpopuliarės, bet jos stovės tik greta tikrų knygų, pakopa žemiau.
Zita gegužės 20th, 2009, 6:07 pm
Nesvaikit čia visi dėl tų knygų. Jos tikrai išnyks! Ir kompiuteriai išnyks! Neliks jokios akivaizdžiai matomos elektronikos, nes tai neestetiškai atrodo, grubu, niūru. Visos mikroschemos bus sukištos tiesiog į žmogaus galvą. Taip pat ir knygos, enciklopedijos, žodynai ir dar velniai žin kas. Vaikščios toks dailus, žmogiškai atrodantis mikroschemų rinkinukas ir ką? Bus gražu. Va kaip bus.
O tokie kaip mes – knygų mylėtojai- jau būsim numire. Ir ačių Dievui, nes to neištverčiau
. gegužės 20th, 2009, 8:07 pm
Prieškompiuteriniais laikais skaičiau tokį fantastinį apsakymą:
Žmogus iš kelionės po kosmosą parsivežė bakterijas, kurios neįtikėtinu greičiu pradėjo daugintis naikindamos popierių. Žmonija atsidūrė ant išnykimo slenksčio – visos daugelio amžių žinios juk surašytos popieriuje. Per kelias savaites neliko ne tik kad knygų ar laikraščių, net radijas neveikia (garsiakalbio popierių surijo tos biaurybės),telefonai neveikia dėl sugadintų ričių, žinios per televiziją… rašomos kreida lentoje. Vyriausybės tarpusavyje bendrauja per TV, bet gestų kalba. Siaubas, vienžo, na vis tik atsirado koks tai moksliukas, išradęs priešnuodį.
Zita gegužės 20th, 2009, 8:36 pm
O tikrai Kas nutiktų jei išnyktų visa sukaupta informacija?
Va taip ryte atsikeli ir nėra nei knygų, nei konspektų (užjaučiu Ligita), nei formulių, nei taisyklių, nei projektų, nei žemėlapių. Liktų tik tai ką turime sukaupę savo galvelėse.
Negi manote, kad taip imtume ir išnyktume?
Aš tai manau, kad nuotykis būtų nerealus
Ligita gegužės 21st, 2009, 12:09 am
Zita, su tais mikroschemų rinkinukais tai suskėlėt Be abejo, taip ir bus, kaip aš anksčiau nepagalvojau – pavyzdžiui, kasmet vis daugiau implantų į smegenis. Įsivaizduokit – pirma klasė. Gauni atitinkamą medžiagų kiekį ir toliau gali bimbinėt visus metus iki antros klasės. Tada vėl gauni naujos informacijos. Bet… Čia tik šviesioji pusė. Jei bus pradėta žaisti su implantuojamomis mikroschemomis, tuomet atsiras ir sukčių norinčių kuo greičiau ir kuo pigiau tapti visažiniais. Milijonieriai dažniausiai pirksis „Briliantinį rinkinį”, kuriame bus reikiamas medžiagų kiekis erudito įvaizdžiui suformuoti. Toliau žemesnės pakopos… Moksleiviai pradės nuo „Plastmasinių” ar „Guminių” rinkinių ir su metais, kaip jau minėjau, jie tobulės. Jeigu sugebės atremti apgavikų atakas. Kokias? Ogi tų, kurie pardavinės padirbinius, kurie sprogdina žmogų, siurbia jau esamą informaciją iš vidaus… Katastrofa. Matot, kas dėsis, jei neliks knygų?!!!! ;O Net ir didžiausiam „lapsardakui” to nelinkėčiau. Tad geriau likim KNYGŲ MYLĖTOJAIS. Cha cha, google radau tinkamesnį terminą: bibliofilas. Reiškia: „knygų mėgėjas, vertintojas, rinkėjas.” Vat, tausokim bibliofilus ir patys jais būkim Ameno.
Beje, negąsdinkit, kad vieną dieną gali išnykt visa sukaupta informacija… Apalpčiau… Ypač egzamino dieną nubudusi auditorijoj priešais tuščią lapą… Neužpildomai tuščią, nes neturėjau iš ko pasimokyti
Ech, nuklydau į fantastinius verpetus! x)))
R.Medinis gegužės 21st, 2009, 10:41 am
Šaunus įrašas. Dėl noro turėti savo.. Pastaruoju metu, kai norai turėti savo knygą vis labiau skiriasi nuo galimybių, iš naujo atrandu biblioteką…Pliusai – pigiau, knygos neužima vietos namuose ir nerenka dulkių, gali pabendrauti su bibliotekininkėmis… Be to knygos iš bibliotekos dar tikresnės už tas naujas, kvėpiančias spaustuvės dažais iš knygyno. Gali rasti pastabų paraštėse, sudžiūvusį lapą ar riebalų dėmę šeštam puslapyje…Dar atskira tema – vertimų kokybė. Keletą kartų yra papuolę naujų knygų su tokiu klaikiu vertimu, kad supranti jog komercija stipriai pralenkė bet kokias pretenzijas į kultūrą, kurią knygos kaip ir turėtų nešti. Na, o minusai – negali sugrįžti prie knygos kada panorėjęs, ir negali vaikams pasakyti – o dabar sūnau – paskaityk va šitą…
Ligita gegužės 21st, 2009, 4:33 pm
R.Medini, patikėsi ar ne, bet mokykloj, ypač iki devintos klasės, labai gerai sutariau su bibliotekininkėmis, net gaudavau ten įvairios veiklos pas jas Dulkes nuo knygų reikia valyti, kad nedulkėtų, jas nuolat perstumdyti, bet geriausias receptas – skaityti, skaityti, skaityti. Ech, šiandien buvau miesto bibliotekoj ir pasipiktinau naujų knygų trūkumu, be to, gaila, kad šviežiai pastatyta lentyna (skirta tam, kad žmonės joje paliktų nebeskaitomas knygas), kaip ir įsivaizdavau, prikrauta vien nežinomų ir daugiausia rusiškų autorių. Galėtų gi užpildyti medžiaga tiesiai iš knygynų topų!
Knygos iš bibliotekų turi savo istoriją, nes vykdoma sistema – iš rankų į rankas. Pavyzdžiui, kaip tu sakei randi ten ką nors, randu ir aš, randa kitas. Gal net lieka minčių dalelė iš to skaičiusiojo. Visada nusišypsau radusi skirtuką. Kodėl? Mąstau ar toje vietoje netyčia liko, ar žmogus tik iki tos vietos romaną sugebėjo įveikti! x)))
Nors pripažinsiu savo knygos ir yra savos, kaip jau minėjau: „Nuosavybės poreikis”.
Dėl vertimų. Baigusi bakalaurą, magistrantūroje galėčiau vertimą studijuoti, nes iš tos pačios srities ateičiau, bet žinai kažkaip nedrąsu… Nežinau… Ne mano „kabliukas”. Nors apie vertėjus mums ne per seniausiai šnekėjo (ir vis užsimena) – jie turi išmanyti tos kalbos iš kurios verčia ypatumus, tos šalies, iš kurios kilęs autorius, kultūrą ir pan.
Zita gegužės 21st, 2009, 5:32 pm
Oooo, vertėjų darbas man atrodo labai įdomus. Jie turi dar susipažinti ir su autoriaus, kurio darbus verčia biografija. Turi pergyventi jų gyvenimą. Aš apie tai svajoju, tik, kad man kalbos visai neikertamos Geriau aukštoji matematika
Ligita gegužės 21st, 2009, 11:43 pm
Zita, ką jūs kalbat?;O Geriau aukštoji matematika?!! Tik jau nereikia. Aš irgi užsienio kalbas moku ne taip kaip derėtų, bet nosies nenukabinu. Pavyzdžiui, norėčiau anglų kalbos žinias pagilinti. Manau, tai galima padaryti. Ir ne tik kad galima, tačiau tiesiog privalu, nes tokiu atveju gaunamos informacijos kiekis automatiškai išaugs. Be to, jeigu puikiai mokėčiau, knygas, kurios dar pas mus neišverstos, galėčiau skaityti. Ir… Aaa! Šiaip jei kada nors versiu tekstus, tai tik savo malonumui. Tarkim perskaitysiu kokį nerealų kūrinį (kad ir mano mėgstama ispanų kalba) ir išversiu lietuviškai jį vien tam, kad kuo platesnis skaitytojų ratas su juo irgi galėtų susipažinti. Argi ne gudriai sugalvojau? Gudriai gudriai Žinoma, labiausiai tingisi kalbas mokytis, norisi iš karto mokėti, iš niekur. Bet, deja… x)))
Zita gegužės 22nd, 2009, 12:11 am
Deja, Ligita, bet man kalbos yra tamsus miškas. O matematika, net aukštoji – smagumėlis. Jei tik turėčiau laiko, tikriausiai tuo ir užsiimčiau. Bet čia jau matyt Dievas sugalvojo iš manes truputį pasijuokti ir pastumėjo į literatūros miškus Dabar esu priversta lietuvių kalbos ir gramatikos taisykles zubrint. Ir kas jų tiek prigalvojo. Nei logikos, nei ryšio. Daug lengviau išspęsti lygtį nei teisingai padėti kablelį:)
leonardas gegužės 22nd, 2009, 1:02 am
knygos isnyks, bet mes to nepastebesime. kaip nepastebejome, kad dingo juostiniai magnetofonai, pienas buteliuose ir t.t. isnyks, kol mes zavesimes naujais isradimais. isnyks pamazu, palaipsniui. auga karta kuri su kompiuteriu draugauti pradejo nuo pirmuju gyvenimo metu, jie numarins knygas, jie netures tokiu sentimentu kaip autore.
p.s. kalbame ar isnyks knyga, bet nepagalvojame, kad gal jau beveik isnyko. jau dabar daugybe knygu beturi tik isore- turinys tapo pigiais zurnaliuksciu pakaitalais.
. gegužės 22nd, 2009, 9:45 am
Knygos galų gale taps … prabangos preke. Kaip kad jų pačioje pradžioje. Tos masinės – „minkštais viršeliais” persikels į virtualią erdvę, liks tik gražiai, gal odon, įrištos, kainuojančios nuo 1000 USD. O gal ir nuliu daugiau
Paguoda tai, kad įvyks tai ne šįmet, ne kitąmet …, kada nors… O gal „manjana”…
Ligita, Zita, gal galėtumėt pasipraktikuoti ir išversti, ką dainuoja tas neužšvilptas Donald Braswell (žr. temą:
17
May
2009)
Būčiau be galo dėkingas , nors ir nesitikiu
Ligita gegužės 22nd, 2009, 12:51 pm
Zita, kiek naujo apie jus sužinojau! Pavyzdžiui, man nuo senų senovės bet kokios rūšies matematika yra tamsus miškas (juodut juodutėlis) ir niekaip neprašviesėja Matyt, dėl to štai jau treti metai klaidžioju filologijos fakulteto koridoriais. Beje, kableliai – suktas reikalas. Tikiu jumis x))
Leonardai, nepradėk. Numarins, išnyks… Gi paprasčiausiai šiame pasaulyje yra tokių dalykų, kurie nepajudinami, nes pernelyg vertingi. Be to, su šiais žvelgimais į ateitį ir kuriozų būna. Tarkim, remiantis rimtais mokslo žurnalais, mes seniausiai privalėtume turėti skraidančius automobilius, bet kaži kodėl taip nėra…
Taške, specialiai tau:
„Kai aš parpuolęs ir, o mano siela, nuvargusi
Kai bėdos ateina ir mano širdis apsunkusi
Tada, aš ramus ir laukiu čia, tyloje,
Kol tu ateini ir kurį laiką sėdi su manim.
Priedainis 2 k.
Tu mane prikeli, taigi aš galiu pasipriešinti kalnams (atsistoti ant kalnų)
Tu mane prikeli vaikščioti audringomis jūromis
Aš stiprus, kai aš esu ant tavo pečių
Tu mane prikeli… Daugiau negu aš galiu būti.
Tai nėra gyvenimas – ne gyvenimas be troškimo
Kita nerami širdis plaka taip netobulai
Bet kai tu ateini ir aš prisipildau stebuklo
Kartais, aš galvoju aš pajusiu amžinybę (švystelėsiu amžinybėje).
Priedainis 2 k.
Tu mane prikeli, taigi aš galiu pasipriešinti kalnams (atsistoti ant kalnų)
Tu mane prikeli vaikščioti audringomis jūromis
Aš stiprus, kai aš esu ant tavo pečių
Tu mane prikeli… Daugiau negu aš galiu būti.
Tu mane prikeli… Daugiau negu aš galiu būti.”
Bet čia nerimtas vertimas, pažodinis, daugmaž tik esmei išsiaiškinti )
Beje, neplanuok tokių neįperkamų knygų, nes gausi sprigtą!
Zita gegužės 22nd, 2009, 3:27 pm
Labai ačiū sakau ir aš už vertimą
. gegužės 22nd, 2009, 3:50 pm
„Labai ačiū sakau ir aš už vertimą” – tai Zitos eilinis subtilus pendelis man, aš tik dabar pamačiau vertimą ir dabar sakau :
Ligita, AČIŪ !!! Esi fainuolė, kad nepagailėjai laiko, dėkui.
Ligita gegužės 22nd, 2009, 9:06 pm
Vat vat, koks žioplys mūsų Taškas Gerai, juokauju, nėr čia ko per daug dėkot! x))
Zero gegužės 29th, 2009, 1:05 am
Man atrodo, kad knyga yra ta senoji materiali, t.y. apciuopiama realybes forma, kuri kaip ir viskas dabar nyksta nepritapdama prie debilisko technologinio bumo, kuris mums tiek naudingas kiek MMS siuntimas. Isnykti gali buitiskame lygmenyje, o ne truputi turingesneje pasauleziuroje. Nesijaudinu, nes knyga pakeisti – NEIMANOMA!
Ligita gegužės 29th, 2009, 6:41 pm
Zero, tikrai taip – knyga nepakeičiama!!!!
Mantas birželio 7th, 2009, 2:50 pm
Sveiki. Visai netyčia ieškojau informacijos savo lietuvių kalbos monologui ir užtikau jūsų diskusija, mane sudomino
Vis dėlto pritarčiau Leonardui. Dabar mes diskutuojame ar knygos išliks ar išnyks, bet negalime pamiršti, kad laikas bėga, o mes gyvensime ne amžinybę (kad ir kaip gaila). Dabartiniai moksleiviai iš tiesų atitrūkę nuo knygų, o jei skaito, tai tik tam, kad negautų blogo pažymio. Čia ir yra esmė, kaip ateities žmonės gerbs ir saugos knygas, jei nuo mažens bus įpratę informacijos ieškoti internete, žaisti internete, aplamai gyventi internete…tai liūdna šių dienų tiesa…
Mantas birželio 7th, 2009, 3:07 pm
Labai idomus straipsnis
http://ztkp.lt/2008/04/08/sudeginkit-visas-knygas/
Ligita birželio 7th, 2009, 9:47 pm
Mantai, tai tu būdamas moksleiviu galėtum mestelti genialų planą kaip tavo bendraamžius pritraukti prie knygų!!! Nors, aišku, geriausia konstatuoti liūdną tiesą ir nieko nedaryti… :// Perskaičiau tavo įdėtą straipsnį. Tikrai įdomu, bet nuomonės nepakeičiau B)