sJau seniai man šis klausimas kirba galvoje, bet tik dabar nutariau jį paviešinti. Lankydamiesi tinklaraščiuose, forumuose ir komentuodami neabejotinai pastebime kitų dalyvių vardus. Kai kurie įvardija save taip kaip juos žino draugai bei artimieji realiame gyvenime, o kai kurie susikuria… Pseudonimus. Iš tiesų man atrodo, kad pastarųjų gerokai daugiau. Kodėl?

Atsakymas paprastas: norisi apsaugoti savo tikrąją tapatybę, laisviau reikšti nuomonę.

Subtilūs niuansai prasideda tada, kai kalbama apie tai, kodėl pasirenkamas būtent vienoks ar kitoks netikras vardas. Pavyzdžiui, šią vasarą komentatorė Musė buvo smarkiai susiginčijusi su komentatoriumi Tipu Katinu dėl saviškių pseudonimų. Tipas Katinas teigė: „Pasirinkdami slapyvardį mes pagal skambesį, turinį, išorinius duomenis, fizines savybes ar dar ką nors idenfikuojame su savimi, kokiomis nors savo turimomis ar norimomis savybėmis. Tik nebandykite ginčytis – tai įrodyta.“ prieš tai užsiminęs: Na, Tipas Katinas nėra nei blogai, nei gerai. Tai priklauso kaip tai priimsite. Man tai skamba maloniau, švelniau, murkiančiau nei Musė.“ O Musė jam atkirto: „Na, nežinau, man vyras, kuris pats save vadina katinu…. Tai skamba narciziškai, nevyriškai ir lepiai. Bet čia tik mano asmeninė nuomonė – juk visų skirtingi skoniai.“ Šiuo atveju autoriai įvardindami save vabzdžiais ir gyvūnais tam tikra prasme priskyrė jų savybes sau.

Bet ar nebūna taip, kad žmogus renkasi pseudonimą visiškai atsitiktinai, tik pagal malonų skambesį ar vizualiai patrauklų vaizdą? Trumpai tariant, „for fun“. Pasakysiu – būna. Iš tikrųjų bent jau anksčiau aš save nuolat įvardindavau kokiu nors vardu tą akimirką šovusiu man į galvą. Dažniausiai iš C raidės. Paprasčiausiai neteikdavau tam ypatingos reikšmės (su retomis išimtimis). Tačiau štai susikūriau tinklaraštį ir nusprendžiau, kad tikrasis vardas bus būtent tai, ko reikia.

Susikūriau ir susidūriau su nauju reiškiniu – vardų rašymu iš mažosios raidės. Nežinia ar autoriai pateikia tikruosius, ar sugalvotus vardus, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad nesilaikoma lietuvių kalbos taisyklių pagal kurias tikriniai vardai privalo būti rašomi didžiąja raide. Galbūt susimenkinama? Pavyzdžiui, straipsnyje randi kažką panašaus į „ligitos, tomai, valentinai“ ir iš karto supranti – autorius šių žmonių atžvilgiu nusiteikęs ne itin palankiai, nes neigiamas jų charakterio savybes, neetiškus poelgius suabsoliutina.

Be abejo, yra ir kitokių pseudonimų pasirinkimo variantų. Visų nė neišvardinsi. Tai gal tuomet paklausiu tiesiai šviesiai – ką slepia tavo pseudonimas?

Šaltiniai: nuotrauka – http://www.freepicturesweb.com