Nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus
„Apdrabstykime istoriją, vaikai,
kuo kas galim – ir išryškės jos tikrasis veidas.“ – Maras
Spontaniškas Valentino interviu, paskelbtas 2009 metų spalio 17 dieną, su istoriku Valdemaru Klumbiu taip paprastai užmarštin nenugarmėjo.
Pasipylė trumpi ir ilgesni komentarai, visokie nuomonių pareiškimai, įsisiautėjo nesantaika. Galop veiksmas persikėlė į Vilnaus Rotušės aikštę, kur vyrai dangstydamiesi skydais puolė taškytis kalavijais, moterys ir vaikai, drobiniais audeklais apsigobę, lindo į šaižaus lietaus plėšomas palapines… Buvo baisu. O gal nebuvo? Gal aš ką tik iškreipiau istoriją?;) Deja, reikalas šviežias, taigi liudininkai greitai konstatuos, kad „truputį“ sufantazavau. O jeigu aš štai taip nudobčiau liudininkus, panaikinčiau pirminius, antrinius šaltinius ir pulčiau kurti savo istoriją, mm? Ar kas nors atsektų kaip buvo iš tikrųjų? Turbūt taip. Nes visko nepanaikinsi. Ir vėl – turbūt.
Šis naujas skyrelis, startavęs 2009 metų spalio 20 dieną, skirtas istorijai. Diskutuokim, provokuokim vienas kitą, atraskim.
Šiaip ar taip kiekvienas iš mūsų jau esame ISTORIJA.
Pradžiai siūlau minėtojo istoriko mokslinio straipsnio „Lietuvos kultūrinis elitas sovietmečiu: tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo“ išvadų dalį, o toliau… Žiūrėsim.
1. Lietuvos kultūrinis elitas sovietmečiu: tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo
Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.
Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.
* yra papildomų sąlygų:)
Ligita
You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.
I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.
* There are additional conditions:)
Ligita
romas gegužės 17th, 2012, 4:20 pm
Reikia mokytis iš kariškių ir rengtis taip, kad susilietum su aplinka. Stovi, pavyzdžiui, prie sienos ir kol nepajudi, niekam nesimato, kad stovi.
Maras gegužės 17th, 2012, 4:21 pm
Tai kas tada esi – siena ar žmogus?
Maras gegužės 17th, 2012, 4:26 pm
Be to, jei visi tokie nepastebimi būtų, tai, velnias, sudėtinga būtų vaikščioti – vis į kokį užsiižioplinusį ar šiaip stovinį atsitrenktum – nesimato gi juk .
Tau, Romai, tarp chunveibinų turėtų būti gerai .
romas gegužės 17th, 2012, 10:48 pm
Marai, tai, kad vienodumas yra nedemokratinės visuomenės požymis – tiesiog stereotipas. Visose visuomenėse kažkuo žmonės vienodi. Demokratinėje visuomenėje gal žmonės bus skirtingiau apsirengę, bet gal išpažins tas pačias vertybes. O šiaip, pažiūrėk į Afriką. Kiek ten spalvų (visom prasmėm) ir kiek mažai demokratijos.
Maras gegužės 17th, 2012, 11:05 pm
Prigavai . Bet ne, ne visai. Spalvotumas ten yra kultūros dalis ir su politiniais kodais tai nesisieja, kaip vakarietiškoje kultūroje. Šiaip ten išvis kita civilizacija (civilizacijos) ir mažai aš apie jas žinau, kad galėčiau pasakyti, kaip ten su individualumu ir vienodumu. Viskas, ką kalbėjau, yra apie vakarietišką kultūrą. O demokratija irgi yra vakarietiškas produktas ir kai ją bando įsodinti į kitokią dirvą, tai gaunasi kartais keistoki dalykai.
Šiaip galiu teiginį patikrinti – vienodumas yra netolerantiškos visuomenės požymis. Su tuo negali nesutikti .
romas gegužės 17th, 2012, 11:36 pm
Priklauso, kaip klasifikuosi. Jei klasifikuosi pagal profesijas, pavyzdžiui, tai pamatysi, kad bet kurioje visuomenėje žmonės yra labai skirtingi. Demokratinės ir nedemokratinės visuomenės, mano supratimu, skiriasi teisiniu reguliavimu, kuris išplaukia iš ideologijos. Teisinės sistemos ravėja skirtingas blogybes, bet ravėdamos vis tiek pagal tam tikrus požymius visuomenės narius suvienodina, ir taip padaro visuomenes atpažįstamas.
Maras gegužės 17th, 2012, 11:46 pm
Na, mes kalbėjom apie išvaizdą, tai aš ją ir turėjau omeny. Yra visuomenės, kaip Lietuvos, kur žmonės yra verčiami būti vienodais (ne valdžios, o pačios visuomenės ir jos vertybių). Yra kitos, kur aprangos vienodumas, „taisyklingumas” nėra tokie svarbūs. Antroji yra tolerantiškesnė, nei pirmoji, mano nuomone.
romas gegužės 17th, 2012, 11:50 pm
Sovietų sąjungoje skurdi įvairovė aprangoje – planinės ekonomikos išdava. Iš tikro tai Sovietų sąjunga kaip sistema net labiau buvo chaotiška nei laisvos visuomenės.
Maras gegužės 18th, 2012, 12:01 am
O dabartinis Tavo negalėjimas (?) apsivilkti salotinio palto su raudonais guzikais kokios planinės ekonomikos išdava?
Dėl SSRS kaip sistemos chaotiškumo turbūt sutikčiau, nors ne visose srityse taip buvo. Dabartinės demokratijos šiaip labai daug ką linkusios reguliuoti ir šita tendencija neramina.
romas gegužės 18th, 2012, 12:22 am
Marai, iš principo jokie įstatymai nedraudė tarybiniam žmogui rengtis madingai. Jei ir kildavo vajai prieš tam tikrą aprangą ar plaukų ilgį, tai tik todėl, kad tuos dalykus sugalvojo esant madingais supuvę kapitalistai. Būtų pavykę sukurti tarybines madas, jokių problemų nebūtų buvę. Tarp kitko, mada yra vienas iš prievartos prieš žmogų mechanizmų. Mes tiesiog nesusimąstome dėl to labai.
Maras gegužės 18th, 2012, 12:34 am
Mano klausimas yra apie dabartį. Didžiulio skirtumo tarp dabarties ir sovietmečio rengimosi būde nematau – yra ta pati prievarta atitikti standartus, būti „tvarkingiems”.
Ir taip, mada yra prievarta. Būtent tai, kad Vakaruose žmonės rengiasi įvairiau, man ir rodo, jog bent jau šioje srityje jie yra laisvesni.
romas gegužės 18th, 2012, 12:41 am
Nesutinku, juos prievartauja mada.
Maras gegužės 18th, 2012, 12:52 am
Mada negali prievartauti. Prievartauja kiti žmonės, kurie aklai laikosi mados ar „tvarkingumo”, jų daromas spaudimas (nuo spoksojimo bei patarimų iki užgauliojimų).
Nu kokiam Londone gali pamatyti absoliučiai skirtingai apsirengusių žmonių, tikrai nemadingai ir netgi negražiai (nu va Ligitos aprašytos timpomis apsitempusios apkūnios moterys), bet niekas į juos nespokso ir išvis – dėmesio nekreipia. Vadinasi, mada jų neprievartauja.
romas gegužės 18th, 2012, 12:53 am
Visiška laisvė Europoje labiau įsivaizdavimas. Darbdavys netoleruos, jei darbuotojai norės atrodyti kaip prostitutės ir suteneriai. Iš tikro žmonės rengiasi kaip nori, bet mažai kas susimąsto, kad jų norai yra valdomi. Totalitarinės visuomenės valdo per represines struktūras, o demokratijos dažniau pasitelkia protų inžineriją.
Fredis* gegužės 18th, 2012, 12:55 am
Vakaruose žmonės turi daugiau laisvo laiko, absoliučiai daugumai nereikia kasdien sukandus dantis kovoti už būvį, yra didesnė prigamintų daiktų įvairovė, todėl gali sau leisti prabangą – puoštis, ieškoti savo stiliaus, lavinti estetiškumą, meninį pajautimą, tarpusavyje derinti medžiagas, faktūras, ieškotis parduotuvėse raudonų (žydrų) batų ar kelnių. Šiaip smagu, kad Maras – provakarietis. Kilmė – iš Mažosios Lietuvos, todėl kitaip ir būti negali.
Aš šioje srityje esu beviltiškas – tamsiai mėlynas, pilkas, juodas, nuobodžiai languoti marškiniai, tačiau tai irgi stilius. Visa savo išore ir esybe signalizuoju, kad mano kiti prioritetai. Kokie? Na, pavyzdžiui geros automobilio padangos, laisvalaikio priemonės (dviratis, pačiūžos, labai geras tinklinio kamuolys ir t.t.), visa kolekcija žoliapjovių, benzininių pjūklų ir t.t..
romas gegužės 18th, 2012, 12:55 am
Jei žinai mano pažiūras, tai aš apskritai laisve netikiu.
Maras gegužės 18th, 2012, 1:45 am
Žinom žinom . Tuo labiau, kad apie visišką laisvę aš ir nešneku. Bet gali būti daugiau ir mažiau laisva, čia jau sutiksi, manau.
Taip, yra darbo reikalavimai, yra ir protų inžinerija (nu Ligita labai aiškiai ją demonstravo kalbėdama apie „tvarkingą” išvaizdą, ir niekaip negalėjau jai išaiškinti, kad pačios tvarkingumo sampratos gali būti skirtingos). Bet kuo subtilesnis instrumentas, tuo dažniau genda.
Užtat SSRS net ir turėdami galimybių žmonės vis tiek rengtųsi taip, kad pernelyg neišsiskirtų (ir kartu kad nebūtų vienodi – čia jaunimas kartais kai pasako, kad visi vienodai rengėsi, tai nors už galvos griebkis), o Vakaruose įvairovė daug didesnė. Ir tai iš karto reiškia didesnę toleranciją. Ir tai nėra įsivaizdavimas.
Auksinis kardas gegužės 18th, 2012, 1:51 am
Kad jie dabar vienodžiau rengiasi, nei buvo anksčiau. Anądien iš šono pažiūrėjau – atseit-madinga nykuma.
Ligita gegužės 18th, 2012, 1:55 am
Marai, galvok, kad Ligita nesupranta, ką nori pasakyti, ir gal bus ramiau gyventi. Ką jau padarysi, kai kada net istorikai klysta.
Auksinis kardas gegužės 18th, 2012, 2:05 am
O jau ką kalbėti apie visus kitus. Žmonės…
Maras gegužės 18th, 2012, 2:06 am
Ligita, iš to, ką Tu sakei, atrodo būtent taip. Gal Tu neteisingai išsireiškei arba aš neteisingai supratau Tavo išsireiškimą, tuomet atsiprašau.
O pykti nėra ko.
Maras gegužės 18th, 2012, 2:15 am
Nors, kita vertus, jei aš keliu tiek daug pykčių šios vietos šeimininkei, man dera susimąstyti.
Auksinis kardas gegužės 18th, 2012, 2:32 am
Visiems dera mąstyti daug
Maras gegužės 18th, 2012, 2:38 am
Na, aš apie iš tokio susimąstymo kylantį (ne)veikimą.
Kažkaip žiūriu, kad kuo toliau, tuo blogiau su mano komentavimu ir reakcijomis į jį.
Auksinis kardas gegužės 18th, 2012, 2:44 am
Nesi vienišas. Reikia daugiau ilsėtis. Ta proga – labanakt
Maras gegužės 18th, 2012, 2:55 am
Labanakt
Ligita gegužės 18th, 2012, 3:11 pm
Marai, pykčio nekeli, tiesiog nelabai suprantu, kaip turėčiau atskleisti, kad štai tavo aiškinimo procesas apie tvarkingumą (netvarkingumą) pavyko sėkmingai, o tau, be abejo, būtina reguliariai įgelti. Gal bėda ta, kad turiu kažkokį savo požiūrį. Gal nemoku tinkamai komentuoti. Nežinau. Bet gali ir toliau komentuoti, visi laukiam!
Auksinis kardas gegužės 18th, 2012, 3:24 pm
Jūs, svarbu, neskęskite egzistencinėse abejonėse ir susinervinimuose, o viskas kitkas pakankamai neblogai
Saikingas savikritiškumo nervas tik į sveikatą.
Maras gegužės 21st, 2012, 7:49 pm
Gerai, Ligita.
Ligita gegužės 22nd, 2012, 12:57 am
Gerai, Marai
. rugpjūčio 5th, 2012, 8:26 am
Paklausiau Maro, paspaudžiau APIE ir dribtelėjau kažkur.
Tuoj pamatysiu
. rugpjūčio 5th, 2012, 8:27 am
Pataikiau į 10!!! Ir iš pirmo karto
Auksinis kardas rugpjūčio 16th, 2012, 9:31 am
Įdomus fragmentas – miesto vicemeras pasakoja, aprodydamas miestą: tipiškas vaizdas, miesto parkuose sutiksite tik vyresnius žmones, nes jaunimas dirba. Norėdamas pinigų, aprūpinimo, turi dirbti. Europoje tai nėra būtina, todėl Kinija vystosi labiau dinamiškai, duotu srities pavyzdžiu, augimas viršija 10%.
http://www.youtube.com/watch?v=9n8rlMlT7CM
Auksinis kardas rugpjūčio 16th, 2012, 9:32 am
Daugiaaukštis kiniečių pastatomas per 6 dienas:
http://www.youtube.com/watch?v=QSM31SkxytI
Fredis* rugsėjo 20th, 2012, 4:36 pm
Vartau savo buvusios mokyklos tinklapį, kelios citatos iš skirsnio „Istorija”:
„1944 metų vasaros pabaiga. Ilgai laukta taika. Atgyja visuomeninis ir kultūrinis gyvenimas. Vilniaus miesto švietimo skyrius steigia mokyklas įvairiuose miesto rajonuose”.
„Direktorė … visais būdais diegė naujoves. Tuo laiku prasidėjo tarpmokyklinis socialistinis lenktyniavimas – buvo lenktyniaujama mokomojo darbo kokybės, užklasinio darbo, kabinetų įrangos, nusikalstamumo prevencijos, mokyklos rėmėjų skirtų lėšų panaudojimo, moksleivių savivaldos, pamokų lankomumo, olimpiadų rezultatų ir kitose srityse. Mokykla visada patekdavo į pirmaujančiųjų gretas”.
„Ėjo 1988 ir 1989 metai. Visuomenėje prasidėjo bruzdėjimai, plazdeno idėjos apie atsiskyrimą nuo Sovietų Sąjungos. Mokykloje imta griežtai kritikuoti senoji mokymo, auklėjimo sistema. Dvejus trejus metus mokyklos darbe jautėsi sąmyšis. Tai atsiliepė moksleivių požiūriui į mokslą, į drausmę, pareigą,
atsakomybę, moralę.
1989 m. rugsėjo 1 d. mokykla iškėlė Lietuvos trispalvę, sugiedojo „Tautišką giesmę“”.
. spalio 19th, 2012, 9:36 am
O kur pradingo Maras? Gal apsiženijo? Ar emigravo? Ar krizė ištiko? x???
romas spalio 19th, 2012, 9:53 pm
Maras graužia karčią mokslo šaknį, ir teisingai daro. Gaišti laiką internete, kai esi jaunas ir protas dar guvus, bergždžias užsiėmimas. Laiko turtus lengva išbarstyti ir neįmanoma susigrąžinti.
O aš palaikau būsimas rašytojas ir kruopščius istorikus. Jei Dievas duos pagyventi, bus smagu kada nors, kad buvo proga paplepėti.
Ligita spalio 21st, 2012, 8:35 pm
Aha, kai išpuiks, tai nebeplepės Šiaip, jei apie mane, taip paprastai nesibaigs, sutarėm, kad važiuosim baltu limuzinu tamsintais langais į Užupį, kur lauks Fredžio užsakyta salė:
„Visi, kas šią savaitę nors kartą pakomentavo, tikiuosi, gaus knygą asmeniškai iš rašytojos rankų.
aš galėsiu užsakyti nedidelę salę ir taurę gėrimo penkiems- septyniems žmonėms nemokamai. Kur nors Užupyje.“
Fredis* gruodžio 14th, 2012, 8:34 pm
Kiekvienas žmogus nieko nepalankaus apie save nepasakoja, prieš save neliudija, apie save – tik teigiamai. Pasirodė visai įdomus pasakojiomas (3 dalys)
http://www.youtube.com/watch?v=D7-Co611et4
Ligita gruodžio 14th, 2012, 10:55 pm
Prisimenu romo išsakytą mintį šiuo klausimu – apie save galvok tik teigiamai, neigiamai apie tave pagalvos kiti!
Ligita gruodžio 14th, 2012, 11:16 pm
Lyg Aurimui adresuota buvo
Fredis* gruodžio 14th, 2012, 11:28 pm
Vakarykštį istorinį filmuką irgi reikia įmesti į Maro skyrelį, ne ten įkrito.
Fredis* gruodžio 6th, 2013, 10:12 pm
Šiandien buvau valdovų rūmuose. Įspūdingas statinys. Rekomenduoju pasisamdyti gidą ir turėsite gerą laiką.
Istorijos pamokėlė per dvi valandas su autentiškais eksponatais, kopijomis, istoriniais personažais atvaizduotais meno kūriniuose.
Kažkelintoji Rusijos imperatorė Voltero klausė: „kaip sunaikinti pavergtą tautą?” Atsakymas sekė lakoniškas: demoralizuoti (nugirdyti), sunaikinti tautinę tapatybę (sugriauti visus tautinius atributus, netrukus Valdovų rūmai buvo sulyginti su žeme, gynybinė siena – išgriauta), atimti religiją (krikščionybę).
Vilniaus Žemutinės ir Aukštutinės pilių iki kazokų antpuolio niekas nebuvo užėmęs. Per septyniolikos dienų antpuolį skaičiuojant nuo 1655 m. rugpjūčio 8 d. Vilnius buvo visiškai sugriautas, išplėštas ir sudegintas, tai buvo juodžiausias Vilniaus laikotarpis, – nužudyta apie 25 tūks. gyventojų, šalis per 1654-1667 metų ATR-Maskvos karą neteko pusės savo gyventojų. Po kurio laiko lietuviai susiorganizavo ir kazokus išstūmė, kazokų likučiai buvo įsitvirtinę Valdovų rūmuose, čia buvo sukaupę dideles amunicijos atsargas. Lietuviai juos čia užspeitė. Vienoje pastato dalyje įvyko didžiulis sprogimas ir trys aukštai susmego vieni ant kitų ir nugarmėjo žemyn. Puikiai matyti išsilydžiusios plytos, temperatūra turėjo siekti apie 2 tūkst. laipsnių C, įprasta laužo temperatūra – 500 C. Archeologams šios griuvenos labai vertingos, nes toje vietoje rado labai daug autentiškų pastato fragmentų.
Pastatas labai įspūdingas. Šiuo metu eksponuojama Jadvygos Jogailaitės kraičio skrynia, pasiskolinta iš Ermitažo, kuri čia bus iki gruodžio 15 d..
Rekomenduoju pasižiūrėti.
Kai pagalvoji – viduramžiški laikai buvo ne taip ir seniai, mes esame tik pirmoji-antroji karta gyvenanti stikliniuose dargoraižiuose. Anksčiau baltai ir kitos tautos gyveno arčiau žemės urvuose ir mediniuose namuose, maždaug nuo 12-to tūstantmečio labiau pasiturintys didikai susirentė gotikinio stiliaus mūrinius vieno-dviejų aukštų namus. Liekanų fragmentai taip pat eksponuojami.
Prisimenu vieną liūdnai pagarsėjusį žmogelį, kuris visiems viešai apsiskelbė, kad į Valdovų rūmus niekada nekels kojų.
Vėliau jis išsikasė raČvietę ir joje prasmego, nuo to laiko nei kas jį girdėjo, nei kas daugiau matė.
Fredis* gruodžio 6th, 2013, 10:46 pm
Liudo rašinėlis ta pačia tema: http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/komentarai/rusai-atveze-skrynia-gal-dar-ka-parodys.htm#.UqIo9tJdWuo
Fredis* gruodžio 6th, 2013, 10:53 pm
Štai taip atrodo kraitinė skrynutė
http://tv.lrytas.lt/?id=13787336801376906376
Ligita gruodžio 7th, 2013, 7:49 pm
Bandydama atkasti citatą apie Valdovų rūmus ir A. Brazauską išknisau savo seną kūrinį, pasitikite karštais aplodismentais!
O berneli, prieš tavąją didybę, minties vingrybę
Man telieka susigūžti
Ir negandos gūdžios alsavimą pajusti.
Štai tavo prakilnusis stotas ašaras man tvenkia akyse
Esu kvailelė ir kuprota tavos kūrybos rūsiuose.
Atleisk, atleiski man, prašau, jei dar ne per vėlu
Nes tesu apskritu, ech, apskritu nuliu…
O taip norėčiau būti mėnuliu!
Padangėje švytėti šalimais romantikių žvaigdžių
Delnu palytėti, ko dabar negaliu.
Pažerti auksines tikėjimo dulkes į žemę
Ir tegul žmonės jas saujomis semia.
Bet, deja, negaliu…
Nes tesu apskritu nuliu…
Ligita gruodžio 7th, 2013, 7:53 pm
Dar neblogas kreipinys – „įstabioji pagranduko marmūzė“.
Šiandien kai ką internete iš senų veidų sutikau, gera diena
Ligita gruodžio 7th, 2013, 8:15 pm
Kito meniškų polinkių turinčio asmens darbas.
Dramblys
Dramblys
Dramblys
pro bet kurią
skylutę jis pralįs
man reikia
Dramblio lengvumo
gyvatės liežuvio
nuodingu geluonimi
pasalūniško kirčio
beždžionėlės vikrumo
krokodilo nasrų
sakalo žvilgsnio aštrumo
gaidžio plunksnų grožio
antilopės eiklumo
zebro kailio margumo
kiškio ausų
vėžlio greičio
mylimos moters
rankų švelnumo…
Fredis* gruodžio 17th, 2013, 5:23 pm
Šiomis dienomis tam tikruose sluoksniuose užvirė keista diskusija apie kitų valstybių įtakas ir palikimą žmonių sąmonėse.
Įdomu ar paryžiečiai irgi svarsto, kad galbūt jie pagaminti Trečiąjame Reiche? Tikriausiai palaikytų bepročiu jeigu taip paklaustum, bandytum samprotauti. Ir jau tikrai nei vienas prancūzas žurnalistas savo FB paskyroje nesipuikuoja SS uniforma.
http://www.youtube.com/watch?v=qHxkmSiKu4I
Ligi Dangaus vasario 14th, 2018, 11:37 pm
Su gimtadieniu, Valdemarai!