Nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus
* * *
Saugus Tavo rankų uostas.
* * *
Tu tik pagalvok, mano nebylusis pašnekove, kaip dažnai būna sunku suprasti patį save, tad ką jau kalbėti apie kitą. Iš tiesų – koks nepaprastas darbas savęs ieškoti. Pasiklydusio. Kur? Ir dėl ko?
* * *
Ei, ar kas matėt pro šalį einantį mano vidų? Ne, ne vidurius, aš turiu omeny didingesnius dalykus. Žmogaus dvasią ar kaip ten ji. Konkrečiai – mano dvasią. Šiąnakt užmigau lyg ją dar turėdama, tačiau ryte atsibudau jausdamasi it nesava. Tuščia, nors lipk sienomis. Jokių naktinių šėlionių, jokios nemigo nakties. Tai prasidėjo be paaiškinamos priežasties. Taigi, išgėrusi puodelį kavos su pienu, nusprendžiau išeiti į miestą. Apsimuturiavau šiltesniais drabužiais, apsiaviau guminius batus, nes pro langą rodėsi, kad audringas vėjas bekyląs, ir iškurnėjau. „Gal ten rasiu savo dvasią ir akių spindesį susigrąžinsiu.“ – pamaniau. Nutolus vos keliasdešimt metrų nuo namų, prie manęs sustojo automobilis. Juodaodžių šeima domėjosi, kur rasti didįjį prekybos centrą. „Važiuokit tiesiai tiesiai, nežinau kiek laiko, bet važiuokit, po to nežinau ties kuriuo posūkiu pasukit į kairę ir rasit.“ – nurodžiau visai ne tą pusę, kurią derėjo. Nežinau kodėl. Be priežasties. Ėjau tolyn. Nespėjus nė kaip reikiant susiplanuoti tolimesnių dvasios susigrąžinimo žingsnių prie manęs priėjo anglakalbis senukas. „Ar jūs vokietė?“ – paklausė. „Ne, iš Lietuvos.“ – atsakiau. „O ar jūs kalbate vokiškai?“ – neatlyžo. „Ne, nekalbu.“ – sumurmėjau. „Keista, žinau, kad lietuviai kalba vokiškai.“ – pašnekovas nuoširdžiai nustebo. „Man irgi keista, nes to nežinojau.“ – mintyse susipainiojau. Senukas nutolo. Ar aš nutolau nuo senuko? Pala, kiek galima?! Aš ieškau savo dvasios. Dvasios, taip nesuprantamai prarastos. NDP. Iššifruoju – nesuprantamas dvasios praradimas.
Medžiai šiandien daugmaž tokie patys kaip vakar. Ir vis dėlto jie kitokie. Kita diena, prie kito metų laiko priartėjusios sekundės, sekundžių dalys. Aš taip pat kitokia. Praradusi dvasią. Sako, kad įvairios žmogaus ląstelės keičiasi ir auga iki gilios senatvės, o jo organizmas atsinaujina kas septynerius metus. Taigi Tavo senutėlė nuotrauka – tai tas pats kas kaimyno nuotrauka? Ir todėl su visais galima elgtis bet kaip, nes, senaties terminui įsigaliojus, išvengsi pasekmių? Plėšti pinigus iš bankomatų, lakstyti su automatu vidury baltos dienos ar draugą apgauti ir pasiplauti? Galima? Ar galima? Jei ką, blogiausiu atveju pabėgčiau iš kalėjimo ar išeičiau paleista už užstatą… Tai ar galima?
Varge, vargeli, kokios šventvagiškos mintys mane puola likus be dvasios. Dvasia, dvasia, negaliu be Tavęs. Negaliu be Tavęs gyventi. Darysiu viską, ką tik reikės – moralinius atsispaudimus, saviugdos atsilenkimus, net sielotyros pradžiamokslį išstudijuosiu nuo Ž iki A. Tik, prašau, sugrįžk. Tavo rankų uostas saugus.
Šaltiniai: nuotrauka – www.freedigitalphotos.net
Tekstą parengė Ligita iš „Ligi Dangaus“
Jūs lankotės mano asmeniniame tinklaraštyje, kuriame dalinuosi su Jumis savo mintimis, pastebėjimais. Čia taip pat vyksta turiningos diskusijos ir konkursai.
Labai lauksiu ir Jūsų minčių, nesivaržydami* komentuokit, siūlykit įvairias temas. Drauge galim atrast reikšmingų dalykų – nuo žemės grumstelio pločio ligi dangaus. Pradedam paieškas.
* yra papildomų sąlygų:)
Ligita
You visit my personal blog, where I share with you my thoughts and observations. It also hosts rich debates and competitions.
I will wait for your thoughts, feel free* to comment and to offer a variety of topics. Together we can discover important things – from the ground up to the sky. Let’s start the search.
* There are additional conditions:)
Ligita
Fredis* gegužės 1st, 2012, 12:22 pm
Labai sunkiai pakomentuojamas tekstas.
Epochos virsmas: vokiečių ir rusų kalbos iškeistos į anglų, o visa kita – niekas nesikeičia, viskas taip pat ir tas pats. Nors dabar lengviau – yra mobilūs telefonai ir kitos virtualios bendravimo gėrybės. Jos turėtų palengvinti surasti atitrūkusią dvasią.
Dar killo minčių apie užstatą. O jeigu tas, kuris turi sumokėti užstatą, – jo neturi, arba turi tik vieną ir nenori/negali atiduoti? Gali tekti spardytis (klajoti) tarp juodaodžių angliakalbių ir vokiškai kalbančių senukų vienai. Kai tampa nepakeliamai sunku – reikia pažvelgti į tą vietą kur turi kabėti Mėnulis. Ten apsiniaukę ir vėjuota, o čia visą laiką, net naktį, giedra ir Maras mato Mėnulį. Kai dviese (trise) mato vieną dangaus kūną – jau šis tas. Mėnuliui nuo to tik geriau. Tikriausiai.
Ligita gegužės 1st, 2012, 1:53 pm
O aš kartais galvoju – gerai ar blogai, kai po įrašu mažai komentarų (čia nebūtinai apie savo tinklaraštį, bendrai). Pasitaiko, kad kitur perskaitau ką nors itin poetiško ir tai, ką tas įrašas sukėlė, noriu pasilikti sau, nes kad ir kaip paprastai mėgčiau bendrauti, vis dar suprantu, jog čia virtuali erdvė. Tiesa, būna ir tokių atvejų, kai tiesiog įrašas prašyte prašosi į snukį arba pastebiu, jog tinklaraščio autorius nelinkęs reaguoti į savo skaitytojus, tad pagalvoju, kodėl aš turėčiau reaguoti į jo mintis? Nors geriausia, aišku, būtų sulaukti reakcijos, nes, pavyzdžiui, rašai visas sutrikęs (kaip kad maniškis įrašas – gryna minčių raizgalynė) ir jei nesulauki komentarų, lieki ten pat, kur buvai, tame pačiame nežinojimo (abejonių) lygmenyje. Girdėjote tinklaraštininkės, po kurios įrašais anksčiau būdavo ir po 500 komentarų bei daugiau, žodį O įrašo neaiškinsiu, jei autoriui tenka aiškinti, vadinasi, iš tikrųjų ničnieko neparašyta, bent to, ką skaitytojas galėtų sau pritaikyti.
Dėl epochos virsmo tai galiu pasakyti, kad su tuo senuku įdėjau realią situaciją (kaip ir tą su juodaodžių šeimyna), kurią įpyniau į visokius vaizdinius bei pamąstymus kitais klausimais. Pralinksmino nerealiai. Būtent tas, kad lietuviai, pasirodo, vokiškai šneka! Nors, būna, tyčia paklausiu: „What do you know about Lithuania?“ ir atsako, kad Lietuva netoli Rusijos.
Ir žinai ką? Viskas dėsninga. Miestelėnams pasitraukus, pamažu tinklaraščio žvaigžde tampa Mėnulis. Tai kur kas geriau, ypač žvelgiant į tinklaraščio pavadinimą „Ligi Dangaus“. Mano stiliaus
Maras gegužės 1st, 2012, 4:00 pm
O gal Tavyje apsigyveno kita dvasia? Na, žinai, susikeitė, tyčia ar ne. Juk dvasios – eibininkės . Ir Tu dar nepažįsti tos naujosios (savo?) dvasios, užtat atrodo, kad jos ir nėra.
O gal, spėkim drąsiau, pas Tave grįžo senoji, kažkada buvusi, bet susikeitusi, Tavo dvasia. Vaikystės? Arba aplankė artimo žmogaus dvasia, pažiūrėti, kaip Tau sekasi. Negali žinoti.
O dar gali pabandyti nueiti į kokia dėvėtų dvasių parduotuvę. Žinai, būna, tik paieškoti reikia, dabar viską gi parduoda. Įsivaizduoji, nusipirktum kokio milijonieriaus, arba, jei nori, rašytojo dvasią. Papigiai . Nepatiktų – pasikeistum. Kaip peruką kokį .
Ir dar – dairykis paukščių. Lietuvių tautosakoje dvasia išskrisdavo miegančiam iš burnos paukščiu ir jei kas uždengdavo burną – neleisdavo sugrįžti, žmogus mirdavo. Jei Tu gyva (o Tu tikrai gyva? Pasitikrink ), vadinasi, kažkas sugrįžo.
O Mėnulis – ne žvaigždė .
Ir taip nemėgai miestelėnų termino, bet pati pradėjai vartoti . Kas čia dabar?
. gegužės 1st, 2012, 4:27 pm
Ich nicht verstehe:
http://aheadwork.de/wp-content/uploads/schaukel.jpg
romas gegužės 1st, 2012, 5:38 pm
Mano supratimu, pabudęs kūnas yra netapatus nuėjusiam miegoti. Kas tuos du kūnus riša, tai ir galėtų vadintis dvasia.
Maras gegužės 1st, 2012, 5:44 pm
Vadinasi, pabudusi Ligita, netekusi savo dvasios, nebėra Ligita?
Auksinis kardas gegužės 1st, 2012, 7:14 pm
Na, Mažojoje Lietuvoje tikrai buvo paplitusi bent jau dvikalbystė, jei jau nesakome, kad dominavo vokiečių kalba, tad senukas neklysta. Kad jaunas žmogus nežino – atleistina.
Teisinga forma „Ich verstehe nicht”.
Maras gegužės 1st, 2012, 7:57 pm
Tiksliai, man ir nedaėjo . Bet iš kur Airijos miestelyje tai žinantis žmogus? Negi toks lietuvių įvaizdis? O gal čia dar ir tarpukario Lietuvos žydai, kalbėję beveik vokiškai – jidiš?
Auksinis kardas gegužės 1st, 2012, 8:41 pm
Tiesą sakant, vyresni žmonės, gyvenę arčiau kolonijinių – įtakos didesnio geografinio dalinimosi laikų, gali turėti kiek kitokius vaizdinius, nei mes. Pamenu, man taip pat buvo staigmena sužinoti apie didelį vokiečių įnašą Čilėje. Rodos, tai tikrai toli ir ryšys sunkiai įmanomas, bet pasaulis buvo kitoks. Taip Kuba sukurta ispanų ir t.t., ir pan. Tai mes su šia praeities dalimi susiduriame tik progai pasitaikant, vyresnieji buvo arčiau.
. gegužės 1st, 2012, 10:02 pm
Jei Ligita norėtų tam senukui pašpilkuoti, turėtų paaiškinti kas yra bendro tarp lietuvių kalbos ir indų raketos „Agni-V“.
Betgi tekstas ne apie tai.
Ligita gegužės 2nd, 2012, 9:34 pm
Marai, neskleisk erezijų apie padėvėtų dvasių pirkimą, jau ir taip su baime žvelgiu į ateitį, kai, pasak romo seniai išsakytos minties apie dirbtinį intelektą (kažkokie keisti aparatėliai smegenyse), pasaulį turėtų užvaldyti plastikiniai žmonės. Beje, nebuntavok dėl mėnulio – žvaigždės, čia turėjau omeny, kad mano tinklarašty mėnulis labai žymiu tapęs pastaruoju metu!
Taškai, matyt, reikės, jei kada proga pasitaikys! Tiesa, kaip sudėtinga ką nors „špilkuoti“ svetima kalba, štai prieš kurį laiką pora afrikiečių vaikų net įniršo, kai, jų supratimu, pernelyg mandagi buvau, nors pas mus lyg tai įprasta, bent taip manau.
Ligita gegužės 2nd, 2012, 9:49 pm
Bet visgi įdomu, kad istoriškai visai gali būti, jog vokiškai kalbantys lietuviai įmanomas dalykas.
Maras gegužės 2nd, 2012, 10:04 pm
Kokios dar erezijos??? Tu atidžiau pasidairyk – kiek daug žmonių keičia savo dvasias, kai jiems tai patogu. Vadinasi, turi prisipirkę padėvėtų (kas gi jiems duos naujas?). Vadinasi, egzistuoja padėvėtų dvasių parduotuvėlės . Tiesiog mes jų nė nepastebim. Kol neprireikia. Gal yra kokia benamių dvasių gaudymo įstaigą (kaip kačių ar šunų), kuri va tokias, kaip taviškė paklydėlė, gaudo ir paskui pardavinėja?
Ir Tu tik pagalvok, gal pavyktų nusipirkti paties Camus dvasią, įsivaizduoji!!! Nors tam patarčiau jau dabar pradėti kaupti pinigus, o tai kai žmogus yra gavęs Nobelį, jo dvasios (kaip ir knygų) kaina geroookai pakyla.
Tiesa, jei Ligita nusipirktų Camus dvasią, ji pradėtų rūkyti kaip anas, ar ne, va koks man klausimas kilo .
Dėl Mėnulio tai supratau, bet vis tiek keistai skamba Mėnulis – žvaigždė. Nors kai kiekvieną snarglį televizijon patekusį tuoj žvaigžde pakrikštija, tai gal ir nieko keisto.
Ligita gegužės 2nd, 2012, 10:18 pm
Ką tik į mane pro langą žvelgė juodas katinas, bet taip įdėmiai, įdėmiai, kaip katinai turbūt tesugeba, matyt, norėjo persikūnyti
romas gegužės 2nd, 2012, 10:42 pm
Nežinau, ar užvaldys plastmasiniai žmonės, bet iš principo, jei vystymasis nueitų kūno protezavimo sintetiniais komponentais kryptimi, galėtų pasirodyti tokie pusiau sintetiniai Kas dabar žino, kaip viskas bus? Paprastai senos futuristinės fantazijos atrodo naiviai – neatrodo geriau ir mūsų fantazijos apie ateitį. Man įdomesnis kitas momentas. Visi esam apdovanoti geresnio gyvenimo siekiu. Kaip atrodytų idealus pasaulis ir ar gera jame būtų gyventi?
Maras gegužės 2nd, 2012, 11:05 pm
Vieno idealus pasaulis būtų visai neidealus kitam, taigi, arba visų idealūs pasauliai daužosi vienas į kitą ir tuo pačiu naikina vienas kitą, arba…? Trumeno šou?
Ligita, kai pamatys rūkantį katiną, žinok, kad jame gyvena Camus dvasia .
romas gegužės 2nd, 2012, 11:11 pm
Aš suprantu, kad asmeniškai pasaulis negali būti idealus, bet žmogus yra linkęs kažką aukoti vardan bendro gėrio. Sakykim tas pasaulis būtų kažkoks vidutiniškas, kai niekam nebūtų gerai iki iki galo, bet visiems be išimties būtų neblogai
Maras gegužės 2nd, 2012, 11:15 pm
Visiems be išimties neblogai? Neįmanoma. Tiesa, įmanoma. Jei bus padaryta lobotomija. Zamiatino „Mes” skaitęs? Vo, tada gal ir įmanoma. Nenorėčiau.
romas gegužės 2nd, 2012, 11:24 pm
Va aš irgi prieinu nuolat tos pačios išvados, kad niekas nenori gėrio visai žmonijai. Jei kažkas ir deklaruojama žodžiais, net jei ir tais žodžiais tikima, bet iš tikro padaryti taip, kad visiems būtų vidutiniškai neblogai niekas nenori.
Maras gegužės 2nd, 2012, 11:33 pm
Bet juk negali.
Ar Tu sutiktum nesuprasti filmų, kuriuos dabar žiūri (o filmams Tavo skonis labai geras, kiek pastebėjau, ir ne tik filmams), tam, kad visiems būtų vidutiniškai gerai? Kad niekas nesuprastų geros muzikos, gerų filmų – meno apskritai, kad visiems būtų vidutiniškai gerai?
. gegužės 2nd, 2012, 11:39 pm
Visai nei į tvorą, nei į mietą. Gal ne tik filologei bus įdomu, jei tai nežinoma.
Kieno parašas buvo iš vienos raidės:
Q ir viduryje raidės – skylutė?
Taip Peterburge pasirašydavo Kudirka.
(Ligitai:
– rusiškai DIRKA tai skylutė
- šis klausimas pripažintas geriausiu naujame/sename žaidime KAS, KUR, KADA?)
romas gegužės 2nd, 2012, 11:46 pm
Muzikoje nematau tokių didelių problemų, o kalbant apie filmus, matyt kad neliktų apie ką jų kurti. Nebent tiesiog judančius paveikslėlius, kurių žiūrėjimas veiktų panašiai kaip spoksojimas į ugnį ar judantį vandenį.
Maras gegužės 3rd, 2012, 12:06 am
Ne tik apie ką neliktų kurti – ir kam taip pat. Nebūtų tiek žiūrovų, tiek ir tų, kurie gali kurti. Menas yra tai, kas netelpa į „vidutiniškai gerai”, vadinasi, jo turėtų nelikti. Ir Ligitos turėtų nelikti, ir Tarkovskio, ir Bacho.
Maras gegužės 3rd, 2012, 12:50 am
Aišku, aš nesakau, kad Ligita lygi Tarkovskiui ar Bachui . Tiesiog iš principo tokių žmonių nei reikėtų, nei galėtų būti.
Ligita gegužės 3rd, 2012, 1:20 am
O ne, jei ne paskutinis komentaras, būčiau pasijutusi kone Tarkovskiu ar Bachu Visai gražu.
Tiesa, kartais menas atsiranda ne iš trūkumo? Sakykim, kuriančiam žmogui paprasto gyvenimo per mažai, atrodo, kad yra šis daugiau, kas dar neišreikšta, bet jei visi būtų laimingi, gal to meno nė nebūtų, nes jo paprasčiausiai nereikėtų, kai nieko niekam netrūktų? Tarkim, kasdienybė būtų tokia tobula, jog tobulumo nebereikėtų ieškoti. Ką į tai?
Bet idealus pasaulis vargu ar pasiekiamas, nes, deja, deja, to norinčių nėra daug, štai pažiūrėkit, kiek įvairių žmonių charakterio tipų egzistuoja – http://charakteris.info/ Nors bendražmogiškos problemos per amžius menkai tekinta, kiekvienas iš mūsų turime savitą pasaulio supratimą, savitą požiūrį į mus supančią aplinką, kad kartais imi ir pagalvoji, kaipgi dar iki šiol sugyvenam. Šiaip viską galima vertinti kaip daugmaž amžiną gėrio ir blogio dvikovą, nes niekada nebus tiek geradarių, kad pasaulis taptų utopiškai idealus, bet niekada nebus ir tiek niekšelių, kad susisprogdintume. Sakyčiau, kad jau dabar visų pasauliai daužosi vienas į kitą ir turim, ką turim. Džiaukimės. O jei nelabai kas nors patinka, bandykim pakeisti, net jei tai iš toliau žvelgiant tebus panašu į Sizifo pastangas ridenant akmenį į kalną.
Taškai, oho! Nežinojau.
Ligita gegužės 3rd, 2012, 1:32 am
Gaila, dabar neturiu su savim tokios violetinės Albert Camus knygelės, kurios pradžioje, vienoje iš šio rašytojo kalbų yra mintis apie tai, kad neleidžiama pasauliui subyrėti. Gal, Marai, prisimeni tą mintį?
Maras gegužės 3rd, 2012, 2:46 am
Kaip tik bevaikščiodamas galvojau vis apie meno ir netobulumo santykį. Va ir įrašą padariau, nors kažko dar trūksta, kažko nepagavau.
Menas kyla iš netobulumo – galvojau tiesiog taip parašyti, gal būtų buvę ir geriau.
Ir va paskaičiau Tavo komentarą – ogi lygiai tą patį parašiusi . Tik aš sakyčiau – ne iš trūkumo, o iš ilgesio. Kai ilgimasi net nežinia ko, tarsi norint užpildyti kažkokią tuštumą, trūkumą, savyje ar kituose.
Ligita, paskaityk Zamiatino „Mes”, yra ir lietuviškai. Ten apie idealų pasaulį. Abejoju, kad jis Tau patiktų .
Pasauliai visada daužėsi vienas į kito, ir labiausiai gaila, kai daužosi gerų ir norinčių bendrauti žmonių pasauliai. Bandžiau parašyti įrašą apie blogio kilmę iš to, bet neišeina.
Prisiminti neprisimenu, bet turiu Nobelio laureatų tekstų knygelę . Muset bus šitas:
„Kiekviena karta, be abejo, mano esanti pašaukta pertvarkyti pasaulį. Tačiau manoji žino, kad jo nepertvarkys. Jos užduotis galbūt dar sunkesnė – neleisti, kad šis pasaulis suirtų.”
Ligita gegužės 4th, 2012, 11:33 pm
Tikriausiai ir paskaitysiu, kai bus proga, nes iš neseniai atrastos ištraukos galima susidaryti įspūdį, kad visai nebloga knyga. O kaip su pasauliu aprašytu joje – dar pažiūrėsim
Ir taip, šitą mintį turėjau omeny!
Maras gegužės 4th, 2012, 11:59 pm
Knyga puiki. Aš skaičiau, aišku, rusiškai, kas irgi daro savo (ir nieko negaliu pasakyti apie lietuvišką vertimą). Bet kaip puikiai sugalvotas ateities pasaulis. Orvellas „1984″ daug ką iš jo nusirašė, ir, sakyčiau, Zamiatino pasaulis man įtikinamesnis.
Ligita gegužės 5th, 2012, 11:04 pm
Ištrauka čia, jei dar kam kitam įdomu – http://www.anarchija.lt/menas/478-jevgenijaus-zamiatino-mes-kaip-valstybes-masina
Maras gegužės 5th, 2012, 11:32 pm
Romo idealas praktikoje ;D.
Ligita gegužės 5th, 2012, 11:45 pm
Kodėl? Kažkaip nepastebėjau, kad jis būtų dėl idealaus pasaulio labai šūkavęs.
Maras gegužės 6th, 2012, 12:05 am
17 komentaras čia: „Sakykim tas pasaulis būtų kažkoks vidutiniškas, kai niekam nebūtų gerai iki iki galo, bet visiems be išimties būtų neblogai”, dar 19 ir 21 komentarai. Zamiatinas būtent tokį pasaulį ir aprašė – kur visiems vidutiniškai neblogai. Aritmetizuotą, vidurkizuotą, kur laimė yra būti visumos dalimi ir kartu visiškai valdomu. Aš nesakau, kad Romas tokio linkėtų sau ir kitiems, bet žinant žmogaus prigimtį tik toks ir teįmanomas.