Ilgai svarstė mus mieli valdininkėliai kągi daryti su studijų įmokomis, kaip tvarkingai praturtinti valstybę per daug nenuskriaudžiant studentų… Suko galvas, naktimis nemiegojo ir po turiningų diskusijų nutarė, jog „studijų įmokas iki vasario 11 d. turi susimokėti studentai, kurių vidurkis nesiekia 8 arba turintys akademinių skolų.“ Sakyčiau, švelniai tariant, keistoka, kad vidurkis lemia – tu privalai mokėti ar ne. Tai visiška nelygybė, įvairių studijų krypčių – tiek humanitarinių, tiek tiksliųjų mokslų supriešinimas.

Photobucket

Jeigu būtume kiek įmanoma atviri, tai derėtų pažymėti, jog už mokslus mokės dauguma tiksliųjų mokslų atstovų, nes nežinia kodėl, bet jų dėstytojai nesisvaido balais aukštesniais už 8 – is. Nesisvaido ir humanitarų bei socialinių mokslų, tik pripažinkim čia daug realiau gauti aukštesnius įvertinimus. Vadinasi valstybę daugiausiai turtins matematikai, ekonomistai. O jie moka skaičiuoti… Ir vėl priešprieša – galvotieji literatai, kalbininkai tampa valstybei finansiškai žymiai mažiau reikalingi… Ir vėl nori nenori pasitvirtina filologų „vištelių“ stereotipas. Bliamba, pikta, kad jį keisti patiems filologams be galo sunku… Gi valdžios kėdėse kolkas sėdi ne jie.

Ir dar gražiausia kai paaiškėja, kad universitetai irgi stumia savo vargo dieneles:

„Nuo šio semestro nebegalioja iki šiol buvusi studijų įmokų mokėjimo
tvarka, kai studentams, imantiems paskolas studijų įmokai susimokėti(520
Lt), mokėjimas buvo atidedamas. Pinigai tiesiai iš VMS fondo studento
vardu buvo pervedami universitetui gegužės mėnesį.

Dabar visi studentai studijų įmokas turi susimokėti iki vasario 11 d.

Tie, kurie ima 520 Lt paskolas studijų įmokoms mokėti, savo pinigus
atgaus, kai iš VMS fondo bus pervesti pinigai (gegužės mėn.). Kad
susigrąžintumėt pinigus, reikės rašyti prašymą dekanate.

Kodėl pasikeitė ši tvarka?

Nuo šiol mokame už praėjusį semestrą, nebe avansu, kaip būdavo iki
2008 m. Dėl šios priežasties studijų įmokų universitetas,
laikydamasis įstatymų, nerinko 520 Lt rugsėjį.
Todėl susidarė tam tikri finansiniai keblumai ir universitetas nebėra
pajėgus laukti studentų įmokų dar pusmetį.“

Paskolų ėmimas studentams tampa juokingu, absurdišku procesu. Sunkiai besiverčiantis studentas nutaria atidėti įmokos mokėjimą ir ką gauna? Špygą panosėj. Jokio atidėjimo nebėra.

Šiandien paklausiau savo fakulteto dekanate: „Ką daryt tokiu atveju, jeigu įmokų atidėjimas nebegalioja, o studentas būtent šiuo metu neišgali susimokėti?“ Darbuotoja ironiškai šyptelėjo ir trumpai atsakė: „Reikia pasiskolint iš ko nors…“ Puiku. Niekam nesvarbu, kad paskolą žmogus ima tikrai ne iš gero gyvenimo ir kad tas pigus sprendimas jau sumokėtas įmokas grąžint gegužės mėnesį jam jau bus visai nebeprasmingas, nes kalbama apie šias dienas, o ne apie gyvenimą po kelių mėnesių.

Gerai, pasakysit, mokytis reikia, kad tokių situacijų nekiltų, bet, deja, kartais esi priverstas apkraut galvą kitomis problemomis. O juolab mokytis sunku, kai nuolat esi eksperimentinis triušis (visokie – „mokėsi nemokėsi, sumažinsim padidinsim, pakeisim..“) ir su tavo likimu žaidžiama kaip tik išmanoma.

Kitiems likimas pakiša koją ir vietoj svajonių aštuntuko vidurkis byloja: „7,95…“ Patrina studentas akis, dar kart perskaičiuoja ir supratęs, kad niekas nepasikeis, suraukęs kaktą svarsto iš kur gaut tuos 520 Lt, nes, rodos, dar taip neseniai buvo kalbėta, kad už mokslus mokės tik tie, kurie turi akademinių skolų.

Paskaitų medžiaga jau studento pažasty, o galvoj gilios mintys: „Ech, baigsiu tuos mokslus, gal nebūsiu toks kvailas kaip tie…“

Šaltiniai: nuotrauka paimta iš http://jurylaw.typepad.com, informacija apie studijų įmokas, paskolas – VU SA, VU